24.2.2018 12:40:07

Izraelský vojenský expert Kedmi o raketových hrozbách Západu: Rusko dokáže zlikvidovať akúkoľvek hrozbu

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi na portáli Politexpert venuje pozornosť ruskému systému protivzdušnej a protiraketovej obrany. Podľa izraelského experta, ruské systémy pracujú vynikajúco a sú schopné odraziť akýkoľvek útok. 

Kedmi reagoval aj na potenciálnu hrozbu súvisiacu s tureckou leteckou základňou v Incirliku. Na tejto základni sa podľa Kedmiho nenachádzajú žiadne americké rakety a ani rakety NATO typu zem-zem, ide o leteckú základňu, navyše Turci by ani nepripustili, aby z ich územia mohli Američania iniciovať útok voči Rusku. Prípadný letecký útok z Incirliku by mal pre USA a NATO podľa Kedmiho katastrofálne dôsledky, ruská protilietadlová obrana by spôsobila spúšť medzi americkými bojovými strojmi.

Podľa Kedmiho hrozba z juhovýchodu a juhu voči Rusku existuje. Hrozbu predstavuje vojenská flotila USA, ktorá má k dispozícii rakety s jadrovými hlavicami. Práve americké námorníctvo predstavuje najväčšiu silu USA, Rusko však tento problém úspešne rieši (napríklad ruské torpéda a rakety s jadrovými hlavicami, ktoré dokážu vystreľovať ruské ponorky, modernizované dieselelektrické ponorky triedy KILO znamenajú pre americkú flotilu smrteľnú hrozbu).

Kedmi uviedol, že Rusko vybudovalo svoju námornú základňu v Tartuse práve preto, aby kontrolovalo východ Stredozemného mora. Ruské bojové lode vo východnom Stredomorí ešte viac znížia možnosti potenciálneho útoku na ruské územie z juhovýchodného smeru. Čo sa týka dvojice amerických torpédoborcov v Čiernom mori, vyzbrojených raketami, na tieto dve lode už podľa Kedmiho mieria rakety z ruských systémov pobrežnej ochrany Bastion, útok z paluby týchto torpédoborcov by bol čistou samovraždou.

Kedmi upozornil aj na skutočnosť, že ruská Severná flotila dokáže bez problémov chrániť severné pobrežie Ruska, pričom cez Severný pól ruské rakety dokážu kontrolovať územie celých USA. Prípadný prekvapivý útok na svoje územie cez Aljašku Rusi riešiť nemusia, pretože rakety by k dôležitým cieľom v Rusku leteli veľmi dlho, ruská odpoveď by bola rýchlejšia, ako prípadný dopad amerických rakiet na ruské územie.

Rusko veľmi rozumne a pragmaticky vybudovalo svoju protivzdušnú obranu a raketové sily. Takže neexistuje smer, z ktorého by mohlo prísť k neočakávanému útoku na územie Ruska. Čo sa týka amerických vojenských základní v okolí Ruska, Jakov Kedmi už v minulosti uviedol, že na každú z týchto základní už je zacielených niekoľko ruských rakiet stredného a krátkeho doletu, ktoré by v prípade konfliktu dokázali uvedené základne úplne zničiť.

HSP, 24. 2. 2018, politexpert