15.2.2018 10:00:21

Ivašov: Rusko musí použiť silové riešenie a naučiť Ameriku a Izrael zodpovednejšie sa správať

Grigorij Pavlodubov na portáli Politexpert informuje o pohľadoch ruského experta Leonida Ivašova, prezidenta Akadémie geopolitických náuk v Moskve na situáciu v Sýrii.

Podľa Ivašova Rusko musí doviesť do konca všetky svoje aktivity a musí jasne rozlišovať, kto je na Blízkom východe priateľom a kto nepriateľom Moskvy. Podľa toho sa musí potom formovať aj zahraničnopolitická pozícia Ruska.

Rusko musí dlhodobo sledovať svoje geopolitické záujmy a nesmie brať do úvahy klanové záujmy, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nesmierne lukratívne. Dnes sa na Blízkom východe črtá nasledujúca situácia. Sýria je spojencom Moskvy na Blízkom východe, Irán je nádejný partner, napriek tomu, že Rusko a Irán majú viacero rozdielnych pohľadov na mnohé udalosti. Takisto Egypt a Irak, spoločne s Lýbiou sa dajú vnímať ako partneri.

Turci podľa Ivašova hrajú dvojitú hru, USA a Izrael sú nepriateľskými krajinami. Situácia sa vyvinula tak, že Rusko musí ukázať silu vo vzťahu k Izraelu a USA, aby sa horúce hlavy v Izraeli a USA schladili. Budúca ruská reakcia nemá viesť k rozpútaniu 3. svetovej vojny, má však naučiť Američanov a Izraelcov, aby sa začali správať zodpovednejšie a k tomu vedie podľa Ivašova len silová cesta.

Rusko dosiahlo dôležité vojenské úspechy na Blízkom východe, teraz musí svoje vojenské úspechy pretaviť do geopolitických výhod.

Grigorij Pavlodubov

HSP, 15. 2. 2018, politexpert.ru