10.1.2019 11:03:26

Iránsky líder nazval vedenie USA „prvotriednymi idiotmi“

Duchovný líder a faktická hlava Iránu Ali Chámeneí počas vystúpenia na podujatí venovanom výročiu Islamskej revolúcie, razantne skritizoval politickú elitu USA. Ovorí sa o tom na jeho vlastnej stránke.

Americké vedenie sa vraj neustále chvastá svojou smelosťou. Niektorí americkí politici sa tvária, že sa zbláznili. S týmto, samozrejme, nesúhlasím, pretože oni sú prvotriedni idioti (first-class idiots), vyhlásil.

Duchovný líder tiež poznamenal, že Washington sa neraz mýlil vo svojich predpovediach ohľadne Iránu. Konkrétne, na konci decembra 1977 prezident Jimmy Carter nazval Irán „ostrovčekom stability,“ lenže o niekoľko dní sa v meste Kum (Qom) začala islamská revolúcia, ktorá zvrhla šacha a vytvorila prvú Islamskú republiku v roku 1979.   

Po tom americké úrady predpovedali zvrhnutie ajatolláha maximálne do šesť mesiacov. „Lenže od víťazstva Islamskej revolúcie už prešlo 40 rokov,“ pripomenul.

Chámeneí nazval „klauniádou“ vyhlásenia zaoceánskych politikov o tom, že Teherán by sa mal poučiť o dodržiavaní ľudských práv u Saudskej Arábie. Pri tom dodal, že ani hrozby Američanov, ani ich sľuby, ani podpisy na dokumentoch „si nezasluhujú pozornosti a dôvery“.

Iránsky líder okrem toho pripomenul, že v 1980-tych rokoch počas iránsko-irackej vojny boli voči jeho krajine tiež zavádzané sankcie, lenže ani úrady, ani národ Iránu to nezlomilo. Súčasné sankcie tiež neprinesú Bielemu domu úspech, hoci podľa úrovne bremena sú bezprecedentné, dodal.

Chámeneí poukázal aj na pozitívny efekt sankcií, ktoré zabezpečujú rozvoj „vnútorného potenciálu“ a obranyschopnosti republiky.

Podľa topwar.ru, 10. 1. 2019