25.2.2021 12:09:30

Irán sa pripravuje na vstup do Euroázijskej hospodárskej únie. Rusko tak potichu zásadným spôsobom až do Perzského zálivu, rozšírilo svoj koridor

Na zábere veje vlajka Iránu
Na zábere veje vlajka Iránu
(foto: TASR/AP-Ronald Zak)


Rusko potichu, naťahujúc sa Európskou úniou a USA na čo je obrátená pozornosť všetkých médií, rozširuje Euroázijskú hospodársku úniu. (HSP)Po tom, čo sa Kuba a Uzbekistan pridali do únie ako pozorovatelia a Tadžigistan sa aktívne pripravuje na vstup do tohto spoločenstva od minulého roku, tak rok 2021 začína správou, že aj Irán začal rokovať s Ruskom o plnohodnotnom členstve. Možné začlenenie oznámil po príchode do Moskvy 10. februára veľmi vplyvný iránsky politik, člen parlamentu a šéf konzervatívneho krídla Mohammad Bagher Ghalibaf.

Zástupca konzervatívneho krídla v iránskom parlamente oznámil, že rokovania s Ruskom už začali a ďalšie záležitosti budú v tomto smere pokračovať o dva týždne.

Teherán a Moskva už v októbri 2019 podpísali v Jerevane dohodu a vytvorení zóny voľného obchodu.

Projekt Euroázijskej hospodárskej únie bol dosiaľ považovaný za združenie bývalých krajín ZSSR (Ruska, Arménska, Bieloruska, Kazachstanu a Kirgizska), no vstupom Iránu sa toto vnímanie zmení a únia prekročí postsovietský rámec.

Je to skutočne historický míľnik pre Euroázijskú hospodársku úniu. A veľmi prospešné pre všetky strany.

Táto spolupráca je veľmi dôležitý krok pre obe krajiny a je výhodná ako pre Irán, tak aj pre Rusko. Keďže sa až 80% obchodu medzi krajinami Euroázijskej hospodárskej únie uskutočňuje v národných menách, tak hrozba sankcií tretích krajín je už výrazne obmedzená.

Severojužný dopravný koridor, ktorý plánuje Rusko, tak dostane úplne iný význam. V budúcnosti by sa do projektu mohla nejakým spôsobom zapojiť aj čínska Hodvábna cesta, no ako píše ruský portál obetomnegovoryat.ru Čína v tomto projekte nemá žiadnu úlohu.

Hlavným cieľom je teraz aktívne zapájať do hospodárskej únie zúčastnené krajiny a posilňovať tak ekonomické väzby.


HSP