07.1.2016 19:26:57

Intercept: Saudská Arábia sa bojí, že jej šiiti odoberú všetku ropu

 

Základom diplomatickej krízy na Blízkom východe, ktorá nastúpila po poprave šiitskeho duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii, je boj o kontrolu ropných zdrojov, nazdáva sa analytik portálu The Intercept Jon Schwarz.

 

Takmer všetko nerastné palivo v Perzskom zálive leží pod územiami obývanými šiitmi. Platí to aj pre sunitskú Saudskú Arábiu, v ktorej sa veľké náleziská nachádzajú vo východnej provincii, väčšinu obyvateľstva ktorej tvoria šiiti“, píše Schwarz uvádzajúci ako argument mapu regiónu, ktorú vytvorila americká Univerzita M. R. Izadiho

Jedna z najväčších obáv saudskej kráľovskej rodiny vyplýva z toho, že jedného dňa sa tunajší šiiti oddelia, zoberú si svoju ropu a spoja sa so šiitmi Iránu, nazdáva sa analytik. Tento ich strach narástol po tom, ako bol zvrhnutý režim Saddáma Husajna, založený na sunitskej menšine a k moci sa dostala šiitska väčšina podporovaná Iránom.

„Motív popravy Nimra an-Nimra sa dá čiastočne vysvetliť zúfalým úsilím Saudov vykoreniť akýkoľvek príznak nezávislého myslenia medzi tamojšími šiitmi“, nazdáva sa Schwarz. Z rovnakého dôvodu Saudská Arábia pomohla sunitskej monarchii Bahrajnu potlačiť nepokoje väčšinového šiitskeho obyvateľstva počas „arabskej jari“ 2011.  

I keď islam Saudskej Arábie predvádzal, podľa Schwarza, nenávisť k šiitom už dlho pred nájdením ropy, dnešné problémy by neboli až také ostré, ak by sa v prvom rade netýkali čierneho zlata.

 

Podľa ria.ru, 7. 1. 2016