25.7.2014 07:55:43

Informačná bomba: V štruktúrach silových rezortov existuje aj verzia, že Boeing zostrelili v rámci cvičenia

Ak je to tak, tak potom je to pre ukrajinských protilietadlovcov už osudová "smola". Pretože po "cvične" zostrelenom Tu-154 nad Čiernym morom im už odbornú reputáciu asi nikto nenapraví.

V deň katastrofy malajského Boeingu vraj cvičila jednotka 156. protilietadlového raketového pluku, ktorá mala preveriť funkčnosť bojových obslúh na prikrytí pozemných zoskupení vojsk. Konkrétne cvičila odblokovanie systému štartu rakiet, v rámci čoho mohol nastať nechcený odpal, informoval korešpondenta RIA Novosti zdroj v silovom rezorte Ukrajiny.

"Dňa 17. júla dostal veliteľ 156. protilietadlového raketového pluku rozkaz uskutočniť cvičenie bojových obslúh na prikrytie pozemných zoskupení vojsk na predmestí Donecka - rozmiestniť oddiely, previčiť doprevádzanie cieľov a ostatné komplesné úkony ich sledovania a fingovaného zničenia raketou komplexu PVO Buk-M1", - povedal informátor.

Podľa jeho slov, bezohľadu na to, že veliteľom batérií boli vydané odblokovacie kľúče na štart rakiet, reálny odpal rakety 9M38M1sa nepredpokladal.

"Na cvičenie boli  z letiska Kuľbakino 229. brigády taktického letectva v Nikolajeve vyslané do Dnepropetrovska dva bitevníky Su-25. S úlohou uskutočniť vzdušný prieskum a vyznačiť kontrolné ciele v rajóne sústredenia zoskupenia ATO (protiteroristickej operácie) na západe od Donecka", - povedal zdroj.

"Po vletení jedného z lietadiel (Su-25) do zóny Buk-u ho ten začal sprevádzať bojovou obsluhou batérie, ktorá sa nachádzala pri dedine (mestečku?) Zaroščenskoe. Zrejme z dôvodu tragickej náhody sa značky Su-25 a Boeing 777 v istom momente zliali na obrazovke do jedného bodu, čo sa pre civilný letúň stalo osudové - v momente zhody cieľov sa systém sledovania cieľa Buk-u automaticky preladil na ten, ktorý je plochou väčší", - poznamenal.  

V ďalšom však informátor nevedel vysvetliť náhodný štart rakety. "Touto otázkou sa zaoberajú agenti Rady bezpečnosti Ukrajiny, ktorí okolo pol desiatej večer zatkli veliteľa batérie i s jeho obsluhou", - povedal.

 

Podľa ria.ru, 25. júl 2014