18.12.2013 20:32:01

India sa mstí Spojeným štátom

Ponižovanie indickej diplomatky americkou políciou, ktorú nielen zadržali, no dokonca ju prinútili aj vyzliesť sa, vyvolali šok v indickej spoločnosti. Na základe toho sa už oficálne Dilí začalo mstiť. Prvým, o čom sme už informovali, bolo zavedenie obmedzujúcich opatrení voči americkým diplomatom.

Dnes indická vláda oznamila pozastavenie radu úľav, ktoré využívali americkí diplomati. Ak si doteraz mohli dovážať alkohol a potraviny bez colných poplatkov, odteraz to už nepôjde. Úrady tiež zrušili všetky stretnutia s americkými delegáciami a od pracovníkov konzulátov odobrali všetky diplomatické doklady, ktoré im umožňovali rad privilégií pri cestách po krajine, vrátane diplomatickej imunity.

Indický minister tiež začal prehodnocovaťpracovné podmienky Indov, precujúcich pre americké diplomatické miesta. Obzvlášť ich mzdy s cieľom zlikvidovať akékoľvek porušenia. Indiatotiž podľa jeho názoru poskytovala Spojeným štátom až príliš veľa jednostranných úľav. Napríklad  odzajtra sa pre amerických diplomatov skončil automatický prístup do letiskových čakární a barov 1. triedy.  

Pre Bratislavčanov a občanov Slovenska je mimoriadne zaujímavé opatrenie, na základe ktorého boli od veľvyslanectva USA odstránené bariéry v podobe dlhých betónových blokov. Tie indické vraj americké veľvyslanectvo chránili pred autami jazdiacimi vysokými rýchlosťami. Tak znie aj indické zdôvodnenie, že bariery bránili plynulej premávke.

India je naozaj rozhorčená a mnohí naznačujú, že odvetným opatreniam ešte nie je koniec.


Podľa vz.ru, 18. december 2013