17.6.2018 12:00:24

Hra na jednu bránku nebude. Rusko garantuje Američanom v prípade útoku tvrdú jadrovú odpoveď

Arťom Kolčin na portáli Politexpert komentuje bezpečnostné priority Ruska, v ktorých hrá dôležitú úlohu jadrové zdržiavanie USA.

Američania si za posledných 30 rokov zvykli na “hru na jednu bránku”. Využívali svoju strategickú a vojenskú prevahu, vrátane jadrového potenciálu k tomu, aby arogantne nútili štáty plniť ich predstavy. Vo vzťahu k Rusku však už o “hre na jednu bránku” nemôže byť ani reči. Obdobie gorbačovskej a jeľcinovskej “smuty” sa skončilo, v prípade ak sa Američania pokúsia zaútočiť na Rusko, ruský jadrový potenciál vymaže USA z povrchu zemského.

Autorom tohto tvrdenia je ruský vojenský expert Alexej Leonkov. Ten reagoval na názory, ktoré prezentujú niektorí americkí jastrabi v americkej tlači ohľadne prípadného jadrového útoku voči súperom USA (Američania tvrdia, že ich hlavnými súpermi sú Rusko a Čína). Alexej Leonkov považuje tieto scestné predstavy amerických jastrabov, ktorí sú presvedčení že preventívny rýchly jadrový úder dokáže zraziť Rusko na kolená, za veľmi nebezpečné. Rusko nenechá beztrestne ostreľovať svoje územie, v prípade jadrového útoku na Rusko by sa americkí obyvatelia nemuseli dočkať ani “smrteľných mutácii a jadernej zimy”. Ruský jaderný potenciál je natoľko mohutný, že dokáže doslovne spáliť väčšinu amerického územia na popol. Plocha, ktorú by museli ruské rakety zničiť je navyše podstatne menšia ako plocha, ktorú by museli zničiť Američania, takže ruský úder na územie USA by mal podstatne brutálnejší dopad ako americký útok na ruské územie.

Podľa Leonkova sa už Američania na svojej koži mohli presvedčiť o negatívnych dopadoch žiarenia. Prach z výbuchu nad Nagasaki a Hirošimu zavial rádioaktívne častice nad územie USA, americké pokusy v 50.rokoch v Nevadskej púšti sa uskutočňovali v oblastiach s podstatne vyššou hustotou obyvateľstva, ako v prípade uzavretých vojenských oblastí na Sibíri. Skúšky jadrových zbraní sa v USA odrazili v podstatne vyššom množstve onkologických pacientov ako v ZSSR, kde sa tieto pokusy uskutočňovali v takmer neobývaných oblastiach. Našťastie pre ľudstvo ZSSR a USA veľmi skoro pochopili, aké negatívne dôsledky môže radiácia spôsobená výbuchmi jadrových hlavíc spôsobiť a presunuli výbuchy do podzemia, záver jadrových skúšok medzi oboma veľmocami  sa niesol v znamení riadenej simulácie. 

Časť amerických politických elít z radov amerických jastrabov je presvedčená, že povinnosťou sveta je slúžiť USA a plniť americké predstavy. Mnohí predstavitelia amerických elít sú dokonca presvedčení, že v ich prípade nejde o agresiu, ale presadzovanie oprávnených amerických nárokov. Rusko má však dostatočný jadrový potenciál na to, aby zabránilo Američanom v presadzovaní ich záujmov a Rusko je veľmocou, nie bezbranným štátom typu Lýbia, Irak, Afganistan, Juhoslávia či Sýria. Alexej Leonkov doslovne uviedol, že v prípade jadrového útoku na Rusko bude americký osud spečatený už pred dopadom amerických rakiet na územie Ruska. Väčšina ruského jadrového potenciálu totiž okamžite poletí smerom na USA, americkým spojencom v Európe či Ázii sa ujde podstatne menej rakiet ako Američanom. V prípade USA to povedie k tomu, že územie USA doslovne zmizne z povrchu zemského.

Ďalší ruský vojenský expert Alexander Žilin upozornil na potenciál nadzvukových rakiet Cirkon. Nadzvukové ruské rakety dokážu niesť jadrové hlavice, jeden Zirkon alebo Kindžal dokáže zlikvidovať celú bojovú skupinu v čele s lietadlovou loďou. Cirkony a Kindžaly už ukončili obdobie skúšok a tieto rakety sa momentálne zavádzajú do výzbroje ruského ponorkového loďstva. Existujúce systémy PVO nemajú v súčasnej dobe šancu tento typ rakiet zostreľovať, pretože rýchlosť Cirkonov a Kindžalov vysoko prevyšuje rýchlosť, ktorú sú schopné dosiahnuť rakety systémov PVO. Navyše v tejto oblasti Američania “zaspali vývoj” a Rusko ich predbehlo o niekoľko rokov dopredu.

Ruské rakety sú hrozbou, ktorej sa Američania veľmi obávajú. Američania sa v Sýrii zoznámili s ruskými Kalibrami, existuje priama úmera medzi použitím Kalibrov a rozširovaním Arlingtonského cintorína. Ničivý potenciál a možnosti Cirkonov či Kindžalov sú takisto veľmi vysoké. Alexej Žilin je presvedčený, že Američania chápu, aké nebezpečenstvo im z ruskej strany hrozí. Ak by však Rusko nevyvinulo tieto zbrane, schopné zlikvidovať USA, Američania by už dávno na Rusko udreli. 

Arťom Kolčin

HSP, 17. 6. 2018, Politexpert