17.7.2017 13:11:47

Hovorkyňa MZV RF o aktuálnej situácii v Sýrii

Situácia v Sýrii je stále napätá. Naďalej pozorujeme pozitívne tendencie, ktoré nám poskytujú nádej na obrat v sýrskej kríze smerom k dosiahnutiu trvalého politického urovnania, k znovunastoleniu mieru a poriadku na celom území tejto krajiny. V súčasnosti sa ustavične pracuje na vytvorení mechanizmov fungovania a kontroly zón deeskalácie, vďaka ktorým sa má v Sýrii znížiť výskyt násilia a zlepšiť humanitárna situácia postihnutého sýrskeho obyvateľstva.

Tento týždeň sa v Ženeve koná už siedme kolo medzisýrskych rokovaní pod záštitou OSN. Rusko podporuje strany sýrskeho konfliktu v hľadaní kompromisov, aby dospeli k vyriešeniu existujúcich sporných otázok a odštartovali proces znovunastolenia stability a hospodárskej obnovy krajiny, a vyzýva k takej podpore aj svojich regionálnych a medzinárodných partnerov.

Ako je známe, 7. júla v rámci "astanského procesu" sa v Ammáne, hlavnom meste Jordánska, ruskí, jordánski a americkí experti dohodli na Memorande o vytvorení deeskalačných zón na juhozápade Sýrie v oblastiach Deraa, Quneitra a Sweida. 9. júla o 12:00 damaského času tam vstúpilo do platnosti prímerie. Moskva a Washington sa zaviazali, že budú garantovať dodržiavanie režimu zastavenia paľby všetkými zoskupeniami, ktoré operujú v tejto oblasti, a že tiež zabezpečia prístup humanitárnej pomoci a pokúsia sa o nadviazanie kontaktov medzi opozíciou, ktorá tu pôsobí, a rusko-americko-jordánskym monitorovacím centrom, ktoré bude vytvorené v Ammáne.

Zastavenie paľby na juhozápade Sýrie má prvoradý význam. Vytvorenie deeskalačných zón v tejto oblasti by sa malo stať príkladom pre iné zóny v provincii Idlib, v okresoch na sever od Homsu, vo Východnej Gute. Ustavične pracujeme na vytvorení mechanizmov ich fungovania a kontroly. V súčasnosti sa situácia v uvedených zónach hodnotí ako stabilná.

Vo východnej časti provincie Homs sa sýrska armáda vytlačila bojovníkov Islamského štátu zo strategicky dôležitých návrší a ovládla väčšiu časť ropného náleziska al-Khail. Vládne sily sa priblížili k dôležitej bašte džihádistov v meste Suchna a v súčasnosti ich od mesta delí 15 km.

Vo Východnej Gute v blízkosti miest Beit Sava, Mesraba a poľnohospodárskej usadlosti Ashaari pokračujú urputné boje medzi stúpencami zoskupení Jaysh al-Islam, Faylaq al-Rahman a Hay'at Tahrir al-Sham (bývalá Fronta an-Nusrá). Navzájom si konkurujúce zoskupenia utrpeli značné straty, v "bratovražedných" bojoch zahynuli desiatky militantov.

Takýto trend neprestajných potýčiek medzi jednotlivými skupinami teroristov panuje aj v ďalších sýrskych provinciách. V Idlibe napríklad v dôsledku výbuchu bomby v štábe organizácie Ahrar al-Sham v meste Binnish zahynuli dvaja militanti a ďalší desiati utrpeli zranenia. Podľa dostupných údajov sa ahrarovci nazdávajú, že v teroristickom útoku majú prsty nusrovci. Iným príkladom je udalosť, ku ktorej došlo v tej istej provincii v meste Sarmin, keď dvaja samovražední teroristi spáchali útok na sídlo zoskupenia Hay'at Tahrir al-Sham. Zahynulo najmenej 12 militantov.

V sociálnych sieťach boli uverejnené tvrdenia oficiálnych predstaviteľov organizácie Ahrar al-Sham, že vedia o plánoch nusrovcov na veľkú operáciu proti radu konkurenčných

zoskupení v provinciách Idlib a Aleppo. Zdôrazňuje sa pritom, že džihádisti z Ahrar al-Sham sa svojim "kolegom" nemienia vzdať bez boja.

Ozbrojené sily Sýrie pokračujú v operácii Veľký úsvit, ktorú začali v máji. V prvej fáze sa podarilo vytlačiť džihádistov z celého radu kľúčových oporných bodov v sýrskej púšti a oslobodiť desiatky obcí v Homse a Palmyre. Počas druhej fázy, ktorá sa začala v Damaskej provincii, by podľa plánov malo dôjsť k vytlačeniu povstalcov z juhozápadných oblastí púšte.

Kurdsko-arabské oddiely domobrany vedú boje o oslobodenie východných štvrtí mesta Rakka. Postupne sa prebojúvajú ďalej a ďalej do mesta. Sýrske vládne sily v provincii Rakka dostali pod svoju kontrolu územie o rozlohe viac než 50km2.

O činnosti organizácie „Biele helmy“1 v Sýrii

Rada by som opätovne položila otázku o charaktere činnosti pseudohumánnej organizácie „Biele helmy“. Toto združenie má prístup do oblastí, ktoré kontroluje „Hay'at Tahrir al Sham“ (HTS) a iné džihádistické zoskupenia. Chcem zdôrazniť, že sem sa nemôžu dostať ani západní, tým väčšmi sýrski alebo ruskí novinári. Takto sa vylučuje objektívne overovanie údajov, ktoré príslušníci tejto organizácie údajne zhromažďujú na miestach útokov vládnych vojsk a Vzdušno-kozmických síl Ruska.

Financovanie organizácie „Biele helmy“ sa uskutočňuje prostredníctvom právno- ochrannej štruktúry „Syria Campaign“, ktorej koordinátorom je občianka USA Anna Nolan. Organizácia sa nachádza v sfére pozornosti rozličných, najmä západných médií, pôsobí veľmi skoordinovane a je dobre zorganizovaná.

Ohľadne organizácie „Biele helmy“ sa vynára čoraz viac otázok. Veľmi dobre chápeme, že mnohé chemické útoky na civilné obyvateľstvo Sýrie sa účelne medializovali v tlači práve vďaka úsiliu „Bielych heliem“, ktoré často už vopred „upozorňovali“ na to, že bude údajne zhodená chlórová bomba. A zábery ošetrovania domnelých detských obetí po zhodení otravných látok vyvolávajú len začudovanie nad takým zrejmým pohŕdaním zásadami, ak nie priam neznalosťou zásad poskytovania zdravotníckej prvej pomoci. Máme v čerstvej pamäti videozáznam, ktorý koloval po internete, kde pseudohumanitárni pracovníci sami snímajúi, ako pripravujú ďalšiu videonahrávku o vyslobodzovaní človeka z ruín. Veľmi dobre si pamätáme nomináciu tejto organizácie na rozličné prestížne medzinárodné ceny, napríklad na „Oskara“.

Počas bojových akcií v Aleppe príslušníci organizácie „Biele helmy“ dennodenne prezentovali materiály o „početných obetiach, ku ktorým, podľa nich, dochádza v dôsledku útokov sýrskych vládnych síl a Vzdušno-kozmických síl Ruska. Ani v jednom z týchto videozáznamov však ani ostreľovanie, ani letecké útoky zaznamenané neboli. Znova pripomínam, že ich materiály tvoria základ pre reportáže médií, ktoré ich preberajú bez akéhokoľvek overovania, pretože overiť ich, nie je možné. Čiže, je to ďalší príklad podvodných informácií (rus. informacionnaja karuseľ).

Organizáciu „Biele helmy“ pokladáme za v poradí nasledujúci prvok rozsiahlej informačnej kampane očierňovania sýrskej vlády. Domnievame si, že v súčasnosti treba priložiť úsilie na podporu ešte krehkých procesov stabilizácie vojensko-politickej situácie v Sýrii, že treba vytvoriť podmienky na obnovu mieru v Sýrii, na likvidáciu teroristickej hrozby, ktorá pochádza od ISIL, „Hay'at Tahrir al Sham“ a podobných zoskupení.

http://www.mid.ru/ru/home

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, 17. 7. 2017