17.3.2020 18:19:45

Hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF na margo provokácie ukrajinských neonacistov pred ruským veľvyslanectvom v Kyjeve

Na ilustračnej snímke hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF
Na ilustračnej snímke hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF
(foto: zdroj:vestnikkavkaza.net)


KOMENTÁR HOVORKYNE RUSKÉHO MINISTERSTVA ZAHRANIČIA RUSKEJ FEDERÁCIE M. V. ZACHAROVOVEJ K ĎALŠEJ PROVOKÁCII PROTI RUSKÉMU VEĽVYSLANECTVU V KYJEVE:Večer 14. marca uskutočnili extrémisti z ukrajinských práporov „Azov“, „Pravý sektor“ a ďalšich radikálnych organizácií novú provokáciu proti ruskému veľvyslanectvu v Kyjeve. Vypúšťali zápalné rakety a svetlice. Jedna z nich dopadla na strechu budovy diplomatickej misie. Len šťastnou náhodou nedošlo k požiaru. Účastníci akcie roztrhali ruskú štátnu vlajku, skandovali extrémistické heslá. Napriek prítomnosti mnohých príslušníkov polície podnecovatelia a páchatelia nezákonných činov neboli zadržaní.

V tejto súvislosti  Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie poslalo Ministerstvu zahraničných vecí Ukrajiny protestnú nótu, v ktorej sa hovorí, že kyjevské vládne orgány naďalej ignorujú záväzky vyplývajúce z Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch z roku 1961 a nepodnikajú nič na zastavenie agresívnych krokov nacionalistov proti ruskému veľvyslanectvu v Kyjeve. V nóte sa ďalej uvádza, že od ukrajinskej strany sa vyžaduje, aby prijala príslušné opatrenia na zamedzenie činov, ktoré narúšajú systematickú  prácu ruského zastupiteľstva.

Výtržnosti, ktoré zorganizovali radikáli pod múrmi ruskej diplomatickej misie, boli vyvrcholením pochodu pri príležitosti Dňa dobrovoľníkov. Ulicami ukrajinského hlavného mesta prešli sprievody tých, čo každoročne oslavujú Banderove narodeniny a uctievajú si ďalších prisluhovačov nacistických okupantov, ktorí si zašpinili ruky účasťou na hromadných popravách a iných zločinoch proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny.

Vyzývame orgány v Kyjeve, aby našli organizátorov  akcie, vzali ich na zodpovednosť a aby tiež prijali opatrenia na zastavenie stupňovania rusofóbie v spoločnosti a na potlačenie výčinov neonacistov, ktorí využívajú beztrestnosť, diktujú ultimatívne podmienky a robia si nárok na úlohu plnoprávnych pánov krajiny.

redakcia z Rusemb