12.12.2016 15:56:00

Holanďania zarobili na škandále okolo „skýtskeho zlata“

 

Škandálne zadržané kolekcie krymských múzeí v Holandsku sú historickým precedensom, na ktorom holandská strana perfektne zarobila, povedala pre RIA Novosti riaditeľka Kerčského historicko-kultúrneho múzea Tatiana Umrichina.

 

Kolekcia skýtskeho zlata, ktorú tvorí okolo dvetisíc unikátov, bola vyvezená z krymských múzeí na výstavu „Krym: zlato a tajomstvá Čierneho mora“ do archeologického múzea Allarda Piersona v Amsterdame začiatkom roku 2014, čiže ešte predtým, ako sa polostrov spojil s Ruskom. Od tých čias sa ruská a ukrajinská strana nedokážu dohodnúť komu patria exponáty.

Štyri krymské múzeá podali kolektívne podanie na múzeum Allarda Piersona, v ktorom požadujú splniť záväzky a vrátiť kolekciu na Krym. Okruhový súd Amsterdamu má o tom vyniesť verdikt 14. 12. 2016.    

„A to nehovorím, ako oni zarobili na našich exponátoch v tejto v úvodzovkách senzácii. Veď tam stáli nekonečné zástupy“, povedala Umrichina a dodala, že Holanďania sa k tomu pokúšajú získať ďalšie prostriedky v rámci platieb za skladovanie exponátov. Budú to žiadať od tých, ktorí súd vyhrajú. „Ide o veľmi veľké sumy, navyše k nim môžu prirátať poistné, a to je na naše predmety obrovské. Myslím, že sa na tom taktiež pokúsia dobre zarobiť“, povedala.

Podľa ria.ru, 12. 12. 2016