19.2.2018 18:04:55

Hochschorner o slovenskom športe: Kuzminová by urobila lepšie, keby zostala v Rusku

Vo chvíľach, keď Slovensko v sobotu oslavovalo zlatý olympijský úspech biatlonistky Anastasie Kuzminovej v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom, verejnosť zaujal trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome Peter Hochschorner ml.

Na otázku agentúry SITA Hochschorner totiž odpovedal, že Slovensko nie je hodné takej športovkyne a úspešnej olympioničky.

„Najmä nie pre doterajší nezáujem o špičkových športovcov – olympionikov zo strany našej vlády a štátu. To je jedna veľká mizéria. Naši politici nás, športovcov, poznajú iba vtedy, keď sa nám darí, keď sa môžu s nami po nejakom veľkom úspechu odfotiť. Ale inak sa o nás nezaujímajú. Zažili sme to v živote mnohokrát; viem, o čom hovorím,“ dodal.

V rokoch 2000-2008 spolu s bratom Pavlom dokázali to, čo vo vodnom slalome nedokázal nikto. Na troch olympiádach po sebe vybojovali zlato a v roku 2012 v Londýne pridali bronz.

Aj keď už viackrát avizovali, že končia v čase, keď Nasťa triumfovala, trénovali na novú sezónu. Hochschorner ml. hovorí, že do majstrovstiev Európy v Prahe to ešte chcú spolu potiahnuť. A to aj napriek tomu, že vyradením ich disciplíny C2 z programu OH stratili hlavný motív svojho ďalšieho snaženia.

Peter ešte zatiaľ nevie, či tento rok pôjdu na svetový šampionát do Brazílie, najskôr sa musia dostať na európsky šampionát, ktorý bude začiatkom júna v Prahe. “Chystáme sa na začiatok novej sezóny, ideme sa s mladšími kolegami pobiť o miesto v reprezentácii. Ak sa nám to podarí, pôjdeme na ME do Prahy, ak nie, budeme rozmýšľať, čo ďalej. Ale život pôjde ďalej, svet sa nezrúti. Teraz trénujeme, aby sme do tej Prahy postúpili. Čo bude ďalej, uvidíme,“ vysvetlil.

Ako ďalej priznal tak je rozčarovaný z úrovne finančnej podpory na Slovensku a nečakal, že to bude až tak zlé. Podľa neho kompetentní ľudia nemyslia vôbec na športovcov, nemajú záujem podporiť športové talenty, nemajú záujem podporovať perspektívnych pretekárov, ktorí by raz mohli Slovensko reprezentovať na Olympiáde.

„Je to zlé. Pekné a ideálne je to iba pred televíznymi kamerami. Realita je však iná a smutná. Podpora štátu pre šport vo všeobecnosti je naozaj úbohá. Myslím si, že Kuzminová by urobila lepšie, keby zostala v Rusku. Určite by za svoje terajšie olympijské úspechy dostala oveľa viac peňazí, ako dostane u nás,. U nás každý do kamery nasľubuje, ale realita je iná. Ale to som už hovoril. To by bolo opakovanie toho istého, čo podľa mňa nemá význam,“ tvrdí.

Valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (SOV) v Bratislave schválilo v januári zvýšenie odmien pre úspešných reprezentantov Slovenska.

Slovenský športovec  v individuálnom športe dostane za zlatú medailu 50 000 eur, za striebornú 40 000 a za bronzovú 30 000 eur. Za miesta 4 až 8 sú prémie nasledovné: 20 000, 15 000, 10 000, 8 000 a 6 000 eur. Doteraz boli odmeny o 5 000 eur nižšie.

V kolektívnych športoch je odmena pre každého športovca v prípade miesta 1 až 6 eurčená na 15 000, 13 000, 11 000, 9 000, 6 000 a 4 000.

50% sumy uhradí z vlastných zdrojov SOV a ďalších 50% bude hradených z dotácií MŠVVaŠ SR.

HSP, 19. 2. 2018