25.12.2016 12:02:24

Henry Kissinger: Rusko kvôli rozpadu ZSSR stratilo 300 rokov svojich dejín

Bývalý štátny tajomník USA a jeden z najváženejších politikov Západu Henry Kissinger v rozhovore pre CBS News nečakane konštatoval: Rusko v dôsledku rozpadu ZSSR stratilo minimálne 300 rokov svojich dejín. 

Ruský prezident V. Putin, tak ako mnohí iní v Rusku, vraj neustále cíti spojivo s dejinami svojho štátu. Pochopiť to, znamená čítať Dostojevského a nie Mein Kampf.

«Vladimír Putin mi pripomína hrdinu z románov Fjodora Dostojevského, ktorý cíti silné vnútorné spojenie s celými dejinami Ruska. Aspoň ja to tak vnímam. Putinovi je pri presadzovaní národných ruských záujmov, tak, ako ich on chápe, určite vlastná chladná kalkulácia. Pravdepodobne spravodlivo predpokladá, že vo svete sa neustále prejavujú niektoré veľmi charakteristické tendencie a osobitosti. Preto je otázka ruského povedomia pre neho hlavná. Otázka „Čo je to Rusko?“ má kľúčové postavenie vo vedomí prezidenta a mnohých Rusov. S takýmto problémom sme sa nikdy nestretali“, povedal Henry Kissinger.

Čo ešte povedal Henry Kissinger o Rusku:

Vladimír Putin vie, že Rusko je teraz slabšie, ako predtým. Lenže je prezidentom štátu, ktorý sa zosobňoval s imperiálnou mocnosťou. Po rozpade ZSSR veľmoc stratila približne 300 rokov svojich dejín. Rusko dnes naráža na neustále hrozby na každom úseku hraníc. Od demografickej nočnej mory na hraniciach s Čínou po ideologickú nočnú moru v podobe radikálneho islamu na celej dĺžke svojich južných hraníc. Historická výzva Moskvu čaká aj v osobe Západu – USA a Európy. Rusko hľadá uznanie ako rovnoprávny partner a nie ako prosebník v systéme hodnôt, ktorý vyprojektovala elita Ameriky a západnej Európy.“

Predstavu, že Rusko bude rovnako povoľné, ako mnohé iné štáty, vyvracajú dejiny. Štát vybudovali slobodomyseľné ruské kniežatá a cári, ktorí často vyhlasovali a uskutočňovali nemožné: „Na tomto blate bude vybudované mesto Odesa alebo Petrohrad. A mestá sa stavali bez ohľadu na čokoľvek“.

Rusko prežilo stáročia pod Mongolmi, no vydržalo. Švédsky kráľ Karol XII, príduc do Ruska, si myslel, že ho privítajú ako osloboditeľa. Na prekvapenie však zistil, že ruskí roľníci pálili svoju úrodu, aby interventov zbavili potravín. Sami budú radšej hladovať, ako by mali pripustiť pokorenie a obsadenie svojho štátu. Karol prešiel po celej Európe, no nikde sa s niečím takým nestretol, uvádza newsli.ru. Kvôli tomu, aby prežili, museli sa jeho vojská zvrtnúť na juh, na Ukrajinu. No tam boli čoskoro rozbité.

Nie veľa štátov viedlo vo svojich dejinách viac vojen ako Rusko, ktoré neustále bojovalo za zachovanie svojho štatútu a svojej bezpečnosti. V najkritickejších momentov svetových dejín práve Rusko zachovávalo rovnováhu vo svete, likvidujúc tie sily, ktoré sa ju snažili narušiť. Zachránilo Európu pred Mongolmi a Švédmi, pred Napoleonom a aj pred Hitlerom. Dnes má kľúčový význam v boji s radikálnym islamom.

 

Hovorím o tom preto, aby som zvýraznil: Rusko nie je možné priviesť k medzinárodnému systému cestou zmeny jeho hodnôt a rýchleho preformátovania. Ide o unikátne a veľmi zložité spoločenstvo. Otázky sa s ním musia riešiť s vylúčením silových variantov a tak, aby si zachovalo svoju historickú dôstojnosť“. 

Podľa newsli.ru, 21. 12. 2016 podľa materiálov The Atlantic a CBS news.