11.12.2015 13:20:25

Hannigan: Po Obamových slovách môže Sýria zostreliť ktorékoľvek lietadlo NATO

 

Americký analytik Finnian Hannigan si myslí, že Sýria má plné právo zostreľovať akékoľvek lietadlá a rakety, ktoré sa jej zachce. Toto právo jej upevnila pozícia prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý pri komentovaní incidentu s ruským Su-24 vyhlásil, že Turecko má právo brániť svoje územné hranice.

 

„Inými slovami – čo je dobré pre Turecko, musí byť dobré aj pre Sýriu. Preto ruské S-300 pomôžu Sýrii obnoviť svoju suverenitu a princípy medzinárodného práva“, povedal Američan. „Lietadlá NATO, buďte opatrné!“, varuje F. Hannigan.

(Z pohľadu medzinárodného práva, pričom Sýria je suverénnym štátom a členom OSN, sú totiž iba ruské lietadlá legálne nachádzajúce sa na území Sýrie. Legálne dnes znamená - mať súhlas materského štátu alebo BR OSN. Hanningen však hovorí len o jednom kritériu – o súhlase Sýrie. – pozn. red.)

„Všetky ostatné (lietadlá) takýto súhlas nezískali. Znamená to teda, že tu máme minimálne sedem cudzích štátov, ktoré rozmiestnili svoje sily na bombardovanie Sýrie pri porušení medzinárodného práva“, zdôrazňuje Hannigan.

„Ak sa sýrska vláda prezidenta Bašara Asada, ktorá je uznaná medzinárodným spoločenstvom a zachováva si svoje pozície v OSN, rozhodne nesúhlasiť s medzinárodnou vojenskou intervenciou, tak zasahovanie je jednoducho nezákonné“, zdôrazňuje Američan.

Podľa ria.ru, 10. 12. 2015