04.8.2012 10:55:06

Gruzínsko: Rusko sa vyhýba dialógu

Gruzínski predstavitelia sú pripravení hovoriť s Ruskom, s ktorým roztrhli diplomatické vzťahy po vojne v roku 2008. Bez predbežných podmienok, no Moskva sa dialógu vyhýba, vyhlásil dnes predstaviteľ gruzínskeho parlamentu David Bakradze, píše dopisovateľ novín Vzgljad z Tbilisi.
- Rusko nie je pripravené na dialóg, v priebehu ktorého Gruzínsko zaujme principiálnu pozíciu, vyhlásil.
- Napriek tomu, že máme okupovaných 20 percent nášho územia, nehľadiac na emocionálne a politické problémy, s Ruskom sme pripravení hovoriť bez predbežných podmienok, zdôraznil a ďalej k tomu spresnil. - To, že Rusko s nami nejde na dialóg dosvedčuje, že nevie ako odpovedať na naše argumenty.
Podľa vzgljad.ru, 3. január 2011

Poznámka
Každý, kto má čo i len dvojročnú pamäť vie, že Rusko sa dialógu nevyhýba. Rusko súčasných gruzínskych mocných proste ignoruje! A to je podstatný rozdiel.
To, že so Saakašviliho vedením Rusko rokovať nebude vyhlásili jeho predstavitelia hneď po vojne a doteraz sa toho držia. V našich zemských šírkach hovoríme, že sa proste správajú ako chlapi. Dali slovo a sú mu verní. Rovnako by sa správal každý civilizovaný človek, každá civilizovaná rodina, každý civilizovaný štát ak by mu niekto zákerne pozabíjal jeho príbuzných, rodákov, priateľov.
Saakašviliho Gruzínsko útočilo, zabíjalo a ... doteraz sa za to ani len neospravedlnilo. Toto už vie celý svet. Tým najmenej rozhľadeným to naposledy ako na tácni priniesli aj dokumenty WikiLeaks. A pozor. Ich slová doteraz nikto na svete nespochybnil!
Rusko hneď po gruzínskej agresii voči mierovým zborom a proti Južnému Osetsku vyhlásilo, že s týmto gruzínskym vedením komunikovať nebude. Logicky predsa nepodá ruku niekomu, kto zákerne zabíjal jeho rodákov. Ide tu o zachovanie si tváre.
Navyše možno nič železne pevné ani nevyrokuje. Pretože Saakasvili svoje slovo nedodržuje, účelovo a aj zákerne zo svojich pozícií ustupuje (viď dokument 08.08.08 ukazujúci čo sľuboval Južnému Osetsku a čo mu naozaj priniesol). Po vojne to bol on, kto roztrhol vzťahy s Ruskom, on, kto ohlasoval že rokovať pôjde, ak Rusko... A dnes? Rád by si prinavrátil medzinárodné renomé už aj bez predbežných podmienok.
A určite by ho potešil bonus, ak by to bolo na úkor straty ruskej tváre.
Vladimír Mikunda