29.9.2020 18:11:48

Gruzínsko blokuje prelety ruských lietadiel s nákladom pomoci pre Arménsko, inak ako cez Irán sa ruská pomoc do Arménska nedostane

Znázornenie dráhy letu ruského lietadla An-124
Znázornenie dráhy letu ruského lietadla An-124
(foto: Screenshot)


Kým jedna členská krajina NATO – Turecko – otvorene podporuje azerbajdžanskú agresiu proti Arménom v Náhornom Karabachu (Arcach), ďalšia zakaukazská krajina, ktorá ašpiruje na členstvo v NATO – Gruzínsko – zakázalo prelet ruského transportného lietadla An-124 s nákladom vojenskej pomoci pre Arménsko. Informoval o tom portál politikus.ru. (HSP)Rusko nemá priamu hranicu s Arménskom, pričom najkratšia zásobovacia trasa z Ruska do Arménska vedie cez gruzínsky vzdušný priestor. Vzhľadom na to, že Gruzínsko blokuje využitie svojho vzdušného koridoru k transportu pomoci pre Arménov, musia ruské lietadlá oblietať celý Kaukaz ponad Kaspické more a spoliehať sa na ústretovosť Iránu, že dovolí prelet do Arménska cez iránsky vzdušný priestor.

Vnútrozemské Arménsko je obkolesené Azerbajdžanom, Tureckom a Gruzínskom, takže Irán je jediný sused Arménska, cez ktorý môžu Rusi dopraviť pomoc do Jerevanu. Aj keď sú Arméni kresťania rovnako ako Gruzínci, bez súčinnosti islamského Iránu by bolo Arménsko totálne izolované a odrezané od akejkoľvek ruskej pomoci.

Ruská liberálna piata kolóna sa hystericky dožaduje, aby Kremeľ okamžite pomohol Jerevanu, kde je pri moci liberálny rusofóbny režim Nikolu Pašiňana, paradoxne však ignoruje skutočnosť, že liberálne a prozápadne orientované vedenie Gruzínska fakticky sabotuje snahu Moskvy posilniť defenzívne kapacity Arménska.

Všetky tri zakaukazské republiky – Gruzínsko, Azerbajdžan aj Arménsko si po rozpade ZSSR osvojili rusofóbne maniere v nádeji, že ich Západ za to odmení. Západnú pomoc pritom predstavujú hlavne dodávky zbraní a prítomnosť amerických vojenských inštruktorov, čo viedlo k eskalácii vzájomnej nevraživosti a napätia v Zakaukazsku.


Gabriel Gačko (HSP)