14.2.2018 10:30:23

Gruzínski snajperi sa zmienili o americkom inštruktorovi na Majdane

Gruzínski snajperi, ktorí sa zúčastnili udalostí na Majdane v Kyjeve vo februári 2014, povedali, že ich inštruoval bývalý americký vojak, ktorého im predstavil Michail Saakašvili a jeho poradca Mamuka Mamulašvili.

„Do nášho stanu prišiel Mamulašvili spolu s Ukrajincom, predstavil ho ako Andreja, a s chlapíkom v maskáčoch – toho predstavil ako bývalého amerického vojaka Christophera Bryana a nášho inštruktora,“ prináša RIA Novosti svedectvo jedného zo snajperov Alexandra Revazišviliho. Druhý snajper – Koba Nergadze povedal, že s Bryanom ho zoznámil Saakašvili.

(Och, och, prečo si len Ukrajina pustila z rúk Michaila Saakašviliho? Určite to bolo preto, aby sa jej občan nedozvedel to, čo má pred ním zostať skryté – pozn. srspol.sk)

„Saakašvili nám predstavil chlapíka v maskáčoch ako bývalého vojaka USA menom Christopher Bryan. Neskôr som sa od Mamulašviliho dozvedel, že bol US Army snajperom. Bryan po rusky nehovoril, hovoril so Saakašvilim a Mamulašvbilim po anglicky,“ povedal. Podľa Nergadzeho, Bryan inštruoval veliteľov skupín po anglicky, s prekladom mu pomáhal Mamulašvili.

„Spôsob činnosti bol určený nasledovne: skupina, na čele (so súčasným predsedom výboru pre otázky národnej bezpečnosti a obrany Verchovnoj rady Ukrajiny Sergejom) s Pašinskim prechádza do konzervatória. Jeho skupina pozostávala z Ukrajincov, Poliakov, Gruzíncov a Litovčanov. Skupina Pašinského mala začať streľbu ako prvá z budovy konzervatória, o tri-štyri minúty po nej mali začať páliť aj skupiny nachádzajúce sa v hoteli Ukrajina,“ dodal Nergadze. Každý strelec mal podľa neho uskutočniť určité množstvo výstrelov a odísť, ponechajúc tam zbraň.

„Ja som sa nachádzal na chodbe na treťom poschodí (po našom na druhom – pozn. srspol.sk) a prechádzajúc po ňom som videl, ako v izbách z okien obrátených k Majdanu strelec pálil a jeho partner po každom výstrele zatváral okno, otvárajúc ho zase pred výstrelom. Strelec strieľal, nachádzajúc sa približne pol metra od okna. Dvojice po výstrele prechádzali do ďalšej miestnosti a strieľali z nej,“ povedal Nergadze.

Pripomeňme si, že v polovici decembra advokáti bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviča na zasadnutí súdu v Kyjeve ohľadne vlastizrady predstavili dôkazy prítomnosti žoldnierov z Gruzínska počas udalostí na Majdane v roku 2014.

Vo svedectvách gruzínskeho snajpera Alexandra Revazišviliho, ktorý bol na Majdane prítomný vo februári 2014, sa hovorí o tých, ktorí sa osobne zúčastnili na zabíjaní ľudí počas protestov.

Podľa vz.ru, 14. 2. 2018