25.1.2020 14:04:00

Gruzinform: „Parašutistický výsadok NATO v Gruzínsku – nacvičovanie útoku proti Rusku“

Logo informačnej agentúry Gruzinform
Logo informačnej agentúry Gruzinform
(foto: zdroj:Twitter)


V marci sa na území Európy uskutočnia najväčšie vojenské cvičenia vojsk NATO za ostatných 25 rokov – „Defender Europe 2020“. Budú sa konať na teritóriu 10 krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Holandska, Belgicka, Poľska a pobaltských štátov. Na týchto cvičeniach sa zúčastní vyše 37-tisíc vojakov z 18 štátov. (HSP)


V Spojených štátoch sa rozbehla masívna propagačná kampaň. Ako podotýkajú niektoré európske média, je to ďalší pokus zaoceánskych „priateľov“, ktorí sa snažia vytĺcť čo najviac finančných prostriedkov od európskych partnerov a donútiť ich, aby do „obrany“ investovali čo najviac. Samotný charakter vojenských cvičení však vôbec nenaznačuje, že ide o obranné aktivity, na čo poukazujú mnohé európske média.

Pozoruhodným faktom je, že na „európskych“ vojenských cvičeniach budú americkí vojaci tvoriť vyše polovicu všetkých účastníkov: takmer 20-tisíc mužov príde na „návštevu“ spoza „veľkej kaluže“ plus 9-tisíc vojakov z európskeho kontingentu. Zvlášť americké média poukazujú na to, že spoza Atlantiku do Európy presunú aj mechanizovanú brigádu.

Vyznamenajú sa aj Poliaci: po prvý raz v histórii NATO na tieto cvičenia Varšava pošle druhé najpočetnejšie vojenské zoskupenie – 2 tisíc vojakov. Dokonca spojenci zo Západnej Európy spolu pošlú menej vojakov, ako Poliaci. Do týchto cvičení zapoja aj Gruzínsko, čo v krajine vyvoláva rozporuplné reakcie. Niektoré gruzínske média to komentujú dosť kriticky.

„Väčšiu časť techniky a vojakov presunú z USA za účelom prípravy logistiky a rýchleho konania proti Rusku v Nemecku, Poľsku, pobaltských štátoch a Gruzínsku, na územie ktorého v rámci cvičení plánujú poslať masívny parašutistický výsadok. Cvičenia potrvajú dlho ako nikdy predtým – až po jún tohto roku – a určite vyvolajú veľkú nespokojnosť zo strany Ruska z celkom pochopiteľných dôvodov, preto by sa Gruzínsko malo zdržať účasti na tejto nezmyselnej provokácii,“ uviedla gruzínska informačná agentúra Gruzinform.

„Dokonca aj keby sa cvičenia zaobišli bez excesov, donútia Rusko, aby vynaložilo väčšie finančné prostriedky, ktoré bude potrebovať na sústredenie živej sily a techniky pre prípad odvetného úderu a pre zamedzenie činnosti rozviedky s ohľadom na nedávne vyhlásenie generálneho tajomníka NATO Stoltenberga, že NATO má možnosť zaoberať sa špionážnou činnosťou na celom území Ruska za pomoci nového bezpilotného lietadla RQ-4D Phoenix,“ uvádza sa v článku agentúry Gruzinform.

„Tak čo sa deje, nedôslední páni,“ povie Grigorij Karasin (zástupca ministra zahraničia Ruska) Zurabovi Abašidzeovi špeciálnemu predstaviteľovi gruzínskej vlády pre vzťahy s Ruskom. „Na jednej strane Gruzínsko existuje vďaka Rusku, ktoré je lídrom čo sa týka finančných prevodov a počtu turistov, ktorých posielajú do Gruzínska, ale na druhej strane Gruzínsko sa zúčastňuje na pochybnej avantúre, ktorá núti Rusko vynakladať veľké finančné prostriedky? A vy pritom máte tú drzosť a žiadate, aby sme obnovili priame letecké spojenie a zrušili víza?“ prízvukuje autor článku, ktorý zverejnila gruzínska informačná agentúra Gruzinform.

„Dokonca, ak počas vylodenia výsadku v Gruzínsku žiadneho parašutistu z NATO neodveje vetrom do Abcházska alebo Južného Osetska, reakciu Ruska, ktoré bude pozorovať oblohu, more a pobrežie, ktoré sčernejú kvôli veľkému počtu lietadiel, lodí a vojakov NATO, nie je ťažké odhadnúť,“ prízvukuje autor článku a znova prezentuje pomyselný dialóg zástupcu  ministra zahraničia Ruska a špeciálneho predstaviteľa gruzínskej vlády pre vzťahy s Ruskom.

„Tak čo sa deje, nedôslední pani,“ povie Grigorij Karasin Zurabovi Abašidzeovi: „Na jednej strane nás Gruzínsko žiada, aby sme ovplyvnili Abcházcov a Osetincov, keď tí zadržiavajú Gruzíncov, zatvárajú alebo posúvajú hranice hlbšie do územia Gruzínska, a tiež žiadate odsunúť ruské vojenské základne z Abcházska a Južného Osetska, ale na druhej strane pozývate našich nepriateľov na svoje územie, zo všetkých strán obklopené Ruskom? Aj zo strany Severného Kaukazu, aj zo strany Čierneho mora, aj zo strany Abcházska a Južného Osetska… Žeby v Tbilisi si vážne mysleli, že súhrny súbor „My z NATO“ pomôže zachrániť Gruzínsko pred Ruskom? Ako ste na to prišli, že Rusko sa chystá anektovať Gruzínsko? Čo  nám prekážalo, aby sme obsadili celé územie Gruzínska v auguste 2008, keď sme otočili naše vojska späť v čase, keď sa nachádzali iba niekoľko kilometrov od Tbilisi?“ pokračuje autor článku v pomyselnom dialógu.

„Dokonca ak sa v priebehu polroka podarí vyhnúť zrážkam bezuzdných amerických vojakov s tunajším obyvateľstvom nie sú žiadne garancie, že určitý počet vojakov a vojenskej techniky natrvalo nezostane v Gruzínsku aj po skončení cvičení, ako sa to stalo v Poľsku a pobaltských štátoch.

Nájdu na to obrovské množstvo dôvodov, napríklad, za účelom uskutočnenia spoločných tréningov v Spoločnom výcvikovom stredisku Gruzínsko – NATO a Stredisku bojovej prípravy USA v Gruzínsku, alebo za účelom ochrany Laboratória Lugara dovtedy, keď sa podarí urovnať americko-iránsky konflikt, alebo na žiadosť gruzínskej opozície za účelom uskutočnenia spravodlivých parlamentných volieb iba o 3 mesiace po skončení cvičení,“ uzatvára svoj komentár gruzínska informačná agentúra Gruzinform.

Eugen Rusnák (HSP)