10.6.2014 06:48:32

GP USA: voličské práva indiánov sú porušované desaťročia

 

Voličské práva indiánov v USA sú hrubo porušované desaťročiami, mnohým kmeňom sú volebné miesta vôbec neprístupné, americké úrady musia preto prijať opatrenia na zastavenie tejto diskriminácie, vyhlásil generálny prokurátor USA Eric Holder.

 

„Ak sa jedná o realizáciu tohto základného práva, mnohí ľudia a spoločenstvá narážajú na podstatné prekážky. Konkrétne sa to týka amerických indiánov a pôvodných obyvateľov Aljašky“, - cituje Holdera oficiálna stránka ministerstva spravodlivosti USA.

Práva indiánov sú podľa neho porušované rozmiestnením volebných miestnosti v ťažko dostupných miestach, skrátená doba na hlasovanie, používanie hlasovacích lístkov len v angličtine aj v regiónoch, kde obyvatelia tento jazyk slabo ovládajú.

„Úradníci v niektorých miestach Aljašky sústreďujú dve i viac zemepisných oblastí, spojenie medzi ktorými existuje len vzduchom alebo po vode. Pre niektorých voličov to znamená neprekonateľnú prekážku. Toto je nielen neprípustné, je to aj hanebné“, - vyhlásil generálny prokurátor.

Podľa ria.ru, 10. jún 2014