16.6.2019 20:35:22

GLOBSEC 2017: Interview s V.A.Nikonovom v SVBB

Vjačeslav Nikonov_Kod-civilizacii
Vjačeslav Nikonov_Kod-civilizacii
(foto: rusemb)

Kedysi bola aj konferencia GLOBSEC v Bratislave iná...o tej tohoročnej nevieme veľa, ale v  máji 2017 som mal možnosť uskutočniť pre Slobodný vysielač B.Bystrica rozhovor s pozorovateľom na konferencii z RF, V.A.Nikonovom. Prinášam ten pohľad..

Sedeli sme v kaviarni na nábreží v areáli konferencie GLOBSEC, nahrával som cez mini-mikrofón na notebook a okolo šumela kaviareň, cez sklo kaviarne bolo vidno slovenské politické vládne celebrity, ako sa prechádzajú v prestávke konferencie a mal som možnosť iba vďaka Veľvyslanectvu RF uskutočniť tento výnimočný rozhovor a to k aktuálnej téme, link zo Slobodného vysielača B.Bystrica je tu:

relácia bola vysielaná 13.6.2017: preklad do slovenčiny PZV

https://hearthis.at/slobodnyvysielac/v-prvej-lnii-2017-06-13-o-geopolitike-s-predstaviteom-ruskej-dumy-vjaelavom-nikonovom/


Veľvyslanectvo RF v SR vtedy z rusemb dalo takúto správu:

O účasti V.A.Nikonova v medzinárodnom fóre GLOBSEC v Bratislave

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike má česť oznámiť, že sa tohtoročného medzinárodného fóra GLOBSEC v Bratislave (v dňoch 26-28. mája) zúčastní renomovaný ruský politológ Vjačeslav Nikonov - doktor historických vied, vnuk známeho sovietskeho štátnika Vjačeslava Molotova.


V.A.Nikonov je predsedom výboru Štátnej Dumy Ruskej federácie pre školstvo a vedu, dekanom fakulty verejnej správy Moskovskej štátnej univerzity M.V.Lomonosova, prezidentom nadácie "Politika" a nadácie „Jednota na blaho Ruska“, predsedom správnej rady nadácie «Russkij mir» a predsedom predstavenstva Národného výboru pre výskum BRICS.

Narodil sa v roku 1956. Je absolventom historickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity (1978), odbor moderné dejiny. V roku 1989 sa stal najmladším doktorom historických vied v ZSSR.
Pracoval ako poradca vedúceho kancelárie prezidenta ZSSR (v r. 1991) a predsedu KGB ZSSR (po r.1991), radca odboru politických a národnostných záležitostí Medzinárodnej nadácie pre ekonomické a sociálne reformy (nadácia "Reforma"), prednášal na vysokej škole California Institute of Technology (USA).

V roku 1993 bol prvýkrát zvolený do Štátnej dumy Ruskej federácie, stal sa členom výboru pre medzinárodné otázky a od januára r. 1995 - podpredsedom komisie Štátnej dumy pre vyšetrenie príčin vzniku krízy v Čečenskej republike.

V roku 1996 - podpredseda koordinačného výboru Všeruského hnutia občianskej podpory Borisa Jeľcina počas prezidentských volieb.

V rokoch 1997-2001 bol členom politickej a konzultačnej Rady, Komisie pre ľudské práva a Komisie pre boj proti extrémizmu pri úrade prezidenta Ruskej federácie.

Od r. 1993 – prezident nadácie "Politika" a od r. 2003 tiež nadácie „Jednota na blaho Ruska“. Od r. 2012 - predseda správnej rady nadácie «Russkij mir».

V rokoch 2006 - 2009 bol členom Občianskej komory Ruskej federácie a riadil Komisiu pre medzinárodnú spoluprácu a verejnú diplomaciu.

Od roku 2012 - predseda predstavenstva Národného výboru pre výskum BRICS.
V.A.Nikonov je vyznamenaný medailou radu "Za službu Vlasti» 2. stupňa, radom sv. kniežaťa Daniila Moskovského 2. stupňa.

Je autorom viac ako 1000 vedeckých publikácií a článkov, vrátane kníh venovaných medzinárodným problémom a rusko-americkým vzťahom.

foto

V Nikonov Čas mužestvaSUV_1001

 

 


red a rusemb