06.11.2018 10:44:58

Globálny pakt o migrácii: Viac otázok ako odpovedí. Chcú ho preskúmať už aj niektorí nemeckí politici

Prvé správy ohľadom odmietania migračného paktu OSN na politickej úrovni prichádzajú už aj z Nemecka. Jeden z troch hlavných uchádzačov o kreslo predsedu CDU, ktorému dlho kraľovala Merkelová, Jens Spahn nabral v nedeľu odvahu a povedal, že by Nemecko malo podrobne preskúmať Globálny pakt OSN o migrácii.

Spahn doslova vyhlásil, že by bolo dobre podrobne preskúmať Globálny pakt OSN o migrácii, pretože je dôležité, aby si Nemecko zachovalo suverenitu pri riadení migračných tokov, pri kontrole a obmedzovaní migrácie. Na tieto jeho slová takmer okamžite zareagoval nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý akoby skopíroval slová slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka a uviedol, že nejde o medzinárodnú zmluvu, ale o pakt, ktorý “len formuluje ciele” a kritériá a úroveň prisťahovalectva zostanú “suverénnymi rozhodnutiami štátov”.

Aj keby to, čo tvrdí Maas, či Lajčák bola pravda, stále je tu viac otázok ako odpovedí a vyjasnených vecí. Prečo, ak ide o nezáväznú zmluvu, tlačí OSN svoje členské krajiny do jej podpísania? Prečo sa daná zmluva nenazýva deklarácia (pretože tie sú nezáväzné), ale pakt, čo je synonymom pre medzinárodnú zmluvu, ktoré bývajú dokonca nadradené národným zákonom? Prečo okolité krajiny od oficiálneho podpísania tejto zmluvy tak vo veľkom odstupujú? To nám chce niekto povedať, že vrcholní predstavitelia daných štátov tejto zmluve nerozumejú a rozumie jej jedine Lajčák s Maasom?

Okrem toho, nemecký denník Die Welt prišiel v týchto dňoch s ďalším veľmi dobrým postrehom, citujem: “V dokumente (pakte OSN) je na jednej strane uisťované, že obsah by nemal byť záväzný, pretože sa počíta s tým, že štáty majú suverénne právo si svoju migračnú politiku určovať sami, no na druhej strane v tomto 34 stránkovom dokumente nájdeme 87-krát slová ako ‘zaväzujeme sa’ alebo ‘povinnosť’, a to v súvislosti s migrantmi, ktorých počet je celosvetovo odhadovaný na 250 miliónov!”

Kto tu teda klame? Kto tu zavádza? A prečo je ohľadom tohoto dokumentu OSN stále viac otázok ako odpovedí? A vôbec prečo na Slovensku ohľadom tohoto paktu nevznikla doposiaľ ešte žiadna oficiálna verejná debata? Ako je vlastne možné, že čím ďalej, tým viac vyspelých západných a európskych krajín nesúhlasí s tak „neškodným“ a údajne len „odporúčacím“ dokumentom? Kto tu teda klame a hrá so Slovákmi nekalé “hry”? Kariérny diplomat Lajčák a socialista Maas alebo Trump, Orbán, Kurz, Morawiecki, Babiš a ďalší lídri s paktom nesúhlasiacich krajín sveta?

V každom človeku so zdravým rozumom musí toto všetko vyvolávať len pochybnosti. A preto by mal každý občan SR tvrdo požadovať, aby Slovensko od takéhoto nejasného a rozporuplného dokumentu jednoznačne odstúpilo. Veď predsa nikto by nepodpísal zmluvu, s ktorou by nielenže nebol sto percentne oboznámený alebo by s ňou sto percentne nesúhlasil, ale cítil by z nej ešte aj vlastné ohrozenie…

Martin Bago

HSP, 6. 11. 2018