16.5.2020 12:13:12

Generálny tajomník ODKB Stanislav Zas: „Moskva a Minsk neplánujú rozmiestnenie ruskej vojenskej základne v Bielorusku“

Generálny tajomník ODKB
Generálny tajomník ODKB
(foto: RIA-Novosti)


Politici, analytici a médiá viacerých štátov venujú veľkú pozornosť vojenskej spolupráci Ruska a Bieloruska. Preto sa častou témou komentárov a politických debát stáva otázka rozmiestnenia alebo nerozmiestnenia ruskej vojenskej základne v Bielorusku. Najviac táto otázka, prirodzene okrem Ruska a Bieloruska, zaujíma ešte odborníkov a verejnosť vo všetkých troch pobaltských, čiastočne aj severských štátoch, v Poľsku a na Ukrajine. (HSP)


 

„Moskva a Minsk neplánujú rozmiestnenie ruskej vojenskej základne v Bielorusku,“ uviedol v rozhovore pre ruskú informačnú agentúru RIA-Novosti generálny tajomník Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) Stanislav Zas (Станислав Зась). „Podľa mojich informácií, v súčasnosti otázka rozmiestnenia vojenskej základne ministerstva obrany Ruskej federácie na území Bieloruska nie je na politickom programe týchto dvoch štátov,“ podčiarkol.

Členskými krajinami Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti je šesť štátov: Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan. Generálny tajomník ODKB zdôraznil, že v súčasnosti nie je nevyhnutnosť rozmiestnenia ruskej vojenskej základne v Bielorusku.

Vysoká úroveň vývoja technológií a vysoká úroveň pripravenosti a mobility vojsk, určených pre spoločné konanie, umožňujú zabezpečiť vojenskú bezpečnosť vo Východoeurópskom regióne kolektívnej bezpečnosti aj bez rozmiestnenia dodatočnej vojenskej infraštruktúry a vybudovania ruskej vojenskej základne na území Bieloruska,“ podčiarkol Stanislav Zas.

Odpovedal na otázky novinárov a reagoval aj na aktuálne dianie vo svete. Vysvetlil, že v prípade potreby ODKB zapojí všetky svoje sily a prostriedky do boja proti pandémii koronavírusu. Poznamenal však, že v danej etape podľa neho podobná nutnosť ešte nevznikla. Prezradil, že ani kvôli pandémii koronavírusu ODKB nezrušila vojenské cvičenia naplánované na september – október tohto roka. Uviedol, že príprava pokračuje podľa plánu.

„Je naplánovaných osem spoločných cvičení členských krajín Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti. Všetky sú naplánované na september a október. Tradične sa vždy konajú v tomto období. Zatiaľ sme ich nezrušili a príprava pokračuje podľa plánu,“ uviedol. Prezradil, že rokovania ministrov zahraničia členských krajín ODKB sa uskutočnia 26. mája vo formáte videokonferencie. Ministri budú debatovať o vplyve pandémie koronavírusu na dianie v členských krajinách, o realizácii štatútu partnerskej a pozorovateľskej krajiny ODKB a o boji proti falzifikácii histórie.

Zdôraznil, že neexistuje bezprostredná hrozba vojenského konfliktu medzi členskými krajinami NATO a ODKB, aj keď často majú odlišné názory a postoje voči riešeniu viacerých veľkých medzinárodných problémov. „Bezprostredná hrozba vojenského konfliktu s NATO nie je. Ani kvôli rozporom, odlišnosti prístupov k riešeniu veľkých medzinárodných problémov a výziev – neregistrujeme dôvody na vznik podobného konfliktu. Dokonca dúfame, že u politickej elity a verejnosti členských krajín NATO je vyformované, presne, ako aj u nás, chápanie globálnej katastrofálnosti takého konfliktu,“ uviedolv závere rozhovoru pre ruskú informačnú agentúru RIA-Novosti generálny tajomník Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti Stanislav Zas.

 

Eugen Rusnák