07.12.2016 21:35:14

Generálny prokurátor Ukrajiny „vyvrátil“ víťazstvo Alexandra Nevského nad križiakmi

 

Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko odpovedal poslancovi Vadimovi Novinskému na jeho repliku o sviatku kniežaťa Slexandra Nevského, ktorý „bol za pravdu a nie za silu“.

 

„Ako je dnes známe, sviatok blahoslávneho kniežaťa Alexandra Nevského, ktorý tvrdil, že sila je v pravde, a zvíťazil nad križiakmi na Čudskom jazere. Takže Jurij Vitalievič, vy máte silu a ja pravdu“, cituje Depo.ua Novinského.

Lucenko na to zareagoval, že knieža sa s nijakými križiakmi na Čudskom jazere nebil. „Alexander Nevský, ako je známe, sa so žiadnymi križiakmi na žiadnom jazere nebil a naopak, je zakladateľom klamného ruského mýtu, ktorého rad stúpencov aj dnes vidíme a počujeme“, povedal Lucenko počas zasadnutia parlamentného výboru Verchovnoj rady, v ktorom sa posudzovali dokumenty o odobratí nedotknuteľnosti Novinskému.

Poslanec potom generálnemu prokurátorovi odpovedal, že Nevský obnovoval Kyjev po nájazde Batuchána.  „Pokiaľ viem, tak Alexander Nevský bol kyjevským kniežaťom, nejaký čas tu pobudol a obnovoval Kyjev po nájazde Batuchána. Čiže treba sa učiť dejiny, tieto sa týkajú ruského sveta“, vyhlásil Novinský.  

Lucenko na to reagoval, že „knieža Alexander bol pokrvným príbuzným Batuchána, ktorý zničil Kyjev – vám ako človeku rozumnému tu bude zaujímavé poznať“.

x x x

Povedzme si fakt, že niektorí historici nie, že odmietajú bitku, ktorá sa udiala 5. 4. 1242 podľa juliánskeho kalendára. Spochybňujú skôr fakt, že sa odohrala nie na ľade jazera, ale v poli.

 

Podľa vz.ru, 7. 12. 2016