10.4.2018 08:03:02

Gašpar: Každú chvíľu očakávam, že ku mne príde riaditeľ NAKA a povie, že máme páchateľa

Tlak na odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara rastie. Jedným z hlavných iniciátorov je prezident Andrej Kiska, ktorý viackrát verejne vyzval ministra vnútra na jeho rýchlu výmenu. Gašpar má na to ale iný pohľad, v rozhovore pre iDnes.cz otvorene povedal, že prezident Kiska ho chce odvolať kvôli tomu, že polícia a NAKA preveruje podvody, v ktorých je zapletený práve Kiska a takisto aj financovanie jeho predvolebnej kampane. Tvrdí, že vyšetrovanie vraždy Kuciaka prebieha nezávisle a napreduje. Každú chvíľu očakáva dolapenie páchateľa.

Gašpar uviedol, že od začiatku vládnej krízy je prezidentovým cieľom jeho odvolanie. Kiska argumentuje tým, že polícia nemá dôveru ľudí. “Zopakoval to aj pri nedávnej návšteve českého prezidenta v Tatrách. Myslím, že za tým je to, že polícia vyšetruje firmu pána prezidenta a jeho predvolebnú kampaň. Vidím v tom konflikt záujmov a snahu vytvoriť na policajtov, hlavne na vyšetrovateľov tohto prípadu, tlak,” vysvetľuje Tibor Gašpar.

Polícia momentálne rieši až päť rôznych podozrení okolo spoločností Andreja Kisku. “V dvoch prípadoch už je vedené trestné stíhanie,” poznamenal Gašpar.  Vyšetrovanie prebieha v prípade predaja pozemku vo Veľkom Slavkove, o ktorého vlastníctvo sa Kiska teraz súdi (viac v článku). Polícia okrem toho vyšetruje Kiškovu firmu KTAG pre podozrenie z krátenia daní –  spoločnosť mala odpočítať z daní časť výdavkov na prezidentskú kampaň. Finančný úrad to neuznal a vznikol dlh cca 29 tisíc eur.)

V rozhovore tiež súčasný šéf polície priznal, že sa stiahol do úzadia v prípade vyšetrovania februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. “Politici opakujú, že polícia nemá dôveru, a tým sa vytvára tlak na vyšetrovateľov. Tu sa proste niekoľko týždňov vytvára obraz nefunkčnej polície a neodborného vedenia. Vyšetrovanie vraždy ale beží štandardne a nikto doňho nezasahuje. Aj ja ako policajný prezident som sa stiahol, aby som nemohol byť obvinený, že niečo ovplyvňujem či chcem ovplyvňovať. Tlak na moje odvolanie je politická požiadavka,” dodal.

Ďalej uviedol, že protesty po vražde Jána Kuciaka sú len vyvrcholením dlhodobého tlaku na políciu. “Tu sa už niekoľko týždňov vytvára pocit o úplatnej slovenskej polícii a neodbornom vedení zosobnenom v mojej osobe. To nie je len vražda novinára, dlhodobo tu máme niekoľko nevyriešených prípadov.” Dodal, že o obsadení dôležitých postoch na čele polície by určite nemali rozhodovať ľudia na námestiach. “Prekáža mi, ak sa personálna politika v policajnom zbore robí mediálne a na ulici. Náš služobný zákon hovorí jasne, prečo má ktorý činiteľ odstúpiť.”

Priznal, že už uvažoval aj nad odchodom z funkcie prezidenta policajného zboru. “Ak si poviem, že to poškodzuje mojich kolegov, možno aj odstúpim. Ja si však žiadne osobné pochybenia nepripúšťam, hoci sa o mne teraz hovorí, že som vrah, mafián a ktoviečo.”

Tibor Gašpar vyjadril presvedčenie, že dvojnásobnú vraždu, ktorú sleduje celý svet, sa polícii podarí objasniť. “Vyšetrovanie je objektívne, nezávislé a štandardné, do ktorého nikto nezasahuje. Ani generálny prokurátor v ňom nenašiel žiadne prieťahy, chyby alebo nedostatky,” povedal šéf polície s tým, že v najbližšom období vo vyšetrovaní očakáva výrazný posun. “Každú hodinu a každý deň očakávam, že ku mne do kancelárie vstúpi riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry a oznámi, že máme páchateľa. Verte, že to si prajem zo všetkého najviac.”

HSP, 10. 4. 2018