21.1.2019 08:05:39

Francúzsko a Nemecko podpíšu v utorok zmluvu, ktorá vytvorí superštát: Už máme dosť populizmu a nacionalizmu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron plánujú na utorok 22. januára podpísanie v Aachene zmluvy, ktorá zaistí úzku spoluprácu oboch krajín. Zmluva vznikala za zatvorenými dverami a okrem iného predpokladá hlbšiu integráciu v oblasti obrany a ekonomiky.

Zmluva o francúzsko-nemeckej spolupráci zmieňuje jednotné vystupovanie v zahraničnej a obrannej politike vrátane koordinácie spoločných pozícií v otázkach EÚ a NATO. Napriek tomu, že sú obe krajiny členmi NATO a , Berlín a Paríž sa zaväzujú k spoločnej obrane v prípade napadnutia. Ďalej má dôjsť ku koordinácii vývozu zbraní a prepojenia obranného priemyslu.

Prioritou diplomacie oboch krajín byť podľa zmluvy úsilie, aby sa Berlín stal stálym členom Bezpečnostnej rady OSN.

Okrem toho má vzniknúť podoba spoločnej vlády, kedy sa budú minimálne trikrát ročne schádzať spoločne francúzsko-nemecké rady, ktoré budú na ministerskej úrovni koordinovať spoločný postup oboch krajín. V pohraničnom pásme oboch krajín majú vzniknúť euroobvody, v ktorých obe krajiny budú zdieľať vodu, elektrinu či verejnú dopravu.

Ako predtým napísal The Times, Merkelová i Macron frustrovaní z rastu populizmu a nacionalizmu, ktoré im bránia riešiť také naliehavé problémy, ako sú údajne klimatické zmeny alebo masová migrácia. Súčasný proces integrácie Európskej únie je pre obe krajiny príliš pomalý, a preto prišli s plánom superrýchlostnej integrácie.

K podpisu zmluvy má dôjsť 22. januára, v deň, kedy bola pred 56 rokmi uzavretá tzv. Elyzejská dohoda. v roku 1963 podpísal západonemecký kancelár Konrad Adenauer a francúzsky prezident Charles de Gaulle. Zmluva vtedy zaväzovala k tesnejšej spolupráci vo všetkých oblastiach. Súčasná dohoda je však oveľa ambicióznejšia. Aachen bolo zase hlavné mesto Franskej ríše v čase panovania Karola Veľkého.

 

HSP, 21. 1. 2019