Projekt reprezentujú vzácne dokumenty a fotografie z popredných ruských archívov a tiež z Múzea modernej histórie Ruska (Moskva). Vystavené materiály rozprávajú o prvom svetovom Medzinárodnom vojnovom tribunáli, ktorý vyšetroval zločiny hitlerovského fašizmu a dal bodku za najkrvavejšou vojnou v dejinách ľudstva. Jedným z najdôležitejších cieľov Norimberského tribunálu bolo vytvorenie precedensu, ktorý by zabránil zopakovaniu hrozných zločinov proti národom sveta. Medzinárodný súdny proces prinútil svetovú verejnosť zamyslieť sa nad svojou budúcnosťou a stal sa prelomovým medzníkom v dejinách ľudstva. V decembri 1948 Valné zhromaždenie OSN prijalo dva historicky dôležité dokumenty — Dohovor o predchádzaní a trestaní zločinu genocídy a Všeobecnú deklaráciu ľudských práv. V roku 1949 bol prijatý Ženevský dohovor o zaobchádzaní s vojenovými zajatcami.
Nie nadarmo sa výstava voláPoučenie z Norimbergu: aby sme nezabudli.
Plynie z toho dôležité poučenie, že svetová verejnosť si musí jednomyseľne uvedomiť dôležitosť ochrany historickej pamäti s cieľom vytvoriť opodstatnenú, solidárnu argumentáciu proti úmyselnému skresľovaniu a falzifikácii udalostí Druhej svetovej vojny.
Dnes máme v Európe dostatok nehanebných a lživých pokusov rehabilitácie, dokonca až heroizácie nacistických zločincov a ich prisluhovačov.
Medzinárodný Norimberský tribunál zrušil dobu premlčania pre zločiny proti ľudskosti. Nikto neostane nepotrestaný a nikto na to nesmie zabúdať.
Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave