25.3.2018 09:08:15

Focus: Briti poslali Rusku výhražný signál spod ľadov Arktídy

Prvýkrát za viac ako desať rokov sa atómová ponorka vojensko-námorných síl Veľkej Británie vynorila na povrch vo vodách Arktídy. Informuje o tom Focus.

Podľa názorov pozorovateľov Briti účasťou v amerických cvičeniach takým spôsobom elementárne posielajú Rusku a nedávno zvolenému prezidentovi Vladimirovi Putinovi výhražný signál. Uvádza sa na portáli nemeckého vydania.

Prvýkrát za viac ako desať rokov sa atómová ponorka vojensko-námorných síl Veľkej Británie vyplavila na povrch v ľadoch Arktídy. V prípade lode Jej Veličenstva HMS Trenchant ide o atómovú protilodnú ponorku. Aj keď názov naznačuje, že je vybavená atómovým reaktorom, na jej palube však nie sú atómové bojové hlavice.

Vojensko-námorné sily Veľkej Británie sa zúčastňujú cvičenia ICEX, ktoré sa konajú raz za dva roky a trvajú niekoľko týždňov. Spoločnosť lodi Jej Veličenstva Trenchant robia dve protilodné ponorky vojensko-námorných síl USA. Pritom loď vojensko-námorných síl USA Hartford vyplávala na povrch v Arktíde už pred niekoľkými dňami. Na povrchu boli námorníci uvítaní členmi útvarov, ktoré im poskytujú podporu.

Vyplávanie v arktických ľadoch nie je ľahká úloha. Pre presnú navigáciu je potrebné brať do úvahy pod ľadom zmenenú akustiku.

Tento rok sa cvičenia konajú v Beaufortovom mori, teda v blízkosti ruských územných vôd. More je súčasťou Severného ľadového oceánu a obmýva brehy Aljašky.

Zo svojej strany sa pozorovatelia domnievajú, že Briti účasťou v cvičení posielajú Rusku výhražný signál. Práve v týchto dňoch bol k veľkej nespokojnosti západných stratégov Vladimir Putin opäť zvolený prezidentom Ruskej federácie.

HSP, 24. 3. 2018, Sputnik