15.5.2018 06:59:27

Exriaditeľ Služby bezpečnosti Ukrajiny Igor Smeško: „Všetci dôstojníci, ktorí študovali na vojenských školách v Rusku pred r. 1994, sú ruskí agenti“

Na Ukrajine pokračuje hon na bosorky, presnejšie, na údajných agentov Ruska, Moskvy, Kremľa a pod. Ako prízvukujú niektoré ukrajinské médiá „nedostatok ruských agentov v krajine nie je…“ Najnovšie zoznam údajných agentov Kremľa navrhol doplniť bývalý riaditeľ Služby bezpečnosti Ukrajiny Igor Smeško.

Navrhol, že všetkých dôstojníkov, ktorí pred r. 1994 študovali na ruských vojenských školách a akadémiách, treba považovať za… ruských agentov. Pripomenul, že v ukrajinskej armáde a štátnych štruktúrach Ukrajiny je veľký počet bývalých dôstojníkov, ktorí po rozpade ZSSR študovali v Rusku a prisahali Ruskej federácii. Preto sú to všetko, podľa neho, „ruskí agenti“.

„V súčasnosti sú u nás pri moci, aj v najvyššej rade, aj vo viacerých štátnych orgánoch, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou a obranou štátu, ľudia, ktorí absolvovali vysoké školy v Rusku. A toto si nik nevšíma,“ zdôraznil v rozhovore pre domácu televíznu stanicu 112 Ukrajina.

Poukázal na to, že ešte ruský prezident Boris Jeľcin nariadil, aby študenti ruských vojenských škôl a akadémií prisahali Ruskej federácii. Preto Igor Smeško považuje všetkých „bývalých absolventov“ za ruských špiónov a agentov Kremľa. Posťažoval sa, že na Ukrajine nik nemá záujem o to, aby lustroval a preveroval týchto ľudí. Podčiarkol, že všetci tí, ktorí študovali v Rusku pred r. 1994, sú ruskí agenti.

Eugen Rusnák

 

HSP, 15. 5. 2018