04.8.2012 10:55:06

Expremiér Slovenska: NATO sa čoskoro rozpadne

Bývalý premiér Slovenska, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský vyhlásil počas video-mostu Moskva – Bratislava:
- Nazdávam sa, že rozšírenie NATO na východ pokazilo možnosti európskej spolupráce. A myslím, že v najbližšej budúcnosti vôbec uvidíme rozpad NATO pretože neexistujú žiadne podmienky na jeho rozvoj. (tlač neuviedla aj jeho ďalšie slová, že niet takých spoločných záujmov, ktoré by držali NATO spolu - pozn. -vmi-)
Ján Čarnogurský tiež oznámil, že NATO nie je na Slovensku populárne a vstup krajiny do aliancie bol vyprovokovaný miestnymi médiami. Bývalý premiér okrem toho povedal, že otázka vstupu Slovenska do NATO nebola riešená cez povinné referendum.
- Bolo treba zbierať podpisy a ja som to robil. Podarilo sa nám zhromaždiť ich 200 tisíc, avšak na to, aby sa uskutočnilo povinné referendum, ich bolo treba zozbierať 250 tisíc. Žiaľ, toto sa nepodarilo, povedal J. Čarnogurský, ktorý stál na čele slovenskej vlády v rokoch 1991 – 1992.
Podpredsedníčka parlamentu SR Anna Belousovová vyhlásila, že Bratislava ani do vstupu a ani po vstupe krajiny do NATO nepozerala na Rusko ako na nepriateľa.
- Obe krajiny musia pochopiť, že hlavným nepriateľom im je svetový terorizmus a preto musia všetky svoje spory a odlišné názory presunúť do úzadia.
Čo sa týka rozmiestnenia amerických rakiet v Poľsku i v Česku, Slovensko vždy hovorilo, že je proti. Zaujali sme tým veľmi jasnú pozíciu a vzťah k tejto otázke. Predpokladáme, že tieto rakety nebudú slúžiť na ochranu Európy a skôr to vyzerá, – a je to môj osobný názor – že sú nasmerované proti Rusku, vyhlásila.
Podľa slov Belousovovej jednostranný zámer USA rozmiestniť rakety v krajinách východnej Európy bez jeho posúdenia s ďalšími krajinami NATO je narušením princípu kolektívnej bezpečnosti.
Podľa vzgljad.ru z 31. marca 2010