02.4.2018 07:12:15

Expredsedníčka gruzínskeho parlamentu: „Ani Čingischán, ani Hitler neporazili Rusko. Podobne v súčasnosti prehrá aj Západ“

Expredsedníčka gruzínskeho parlamentu Nino Burdžanadzeová poskytla rozhovor pre informačnú agentúru Interpressnews“, v ktorom sa zmienila o svojom pohľade na súčasnosť a budúcnosť vzťahov predovšetkým Ruska s Gruzínskom, ale aj s  inými krajinami. Mieni kandidovať na funkciu prezidentky a chce zlepšiť vzťahy s Ruskom.  

„Ani Čingischán, ani Napoleon, ani Churchill, ani Hitler neporazili Rusko, nepodarilo sa im potlačiť túto krajinu. Podobne v súčasnosti prehrá aj Západ,“ povedala v rozhovore. „Samozrejme, všetci veľmi dobre vieme, aký obrovský nátlak robí Európska únia a USA na Rusko. Ale som presvedčená, že všetky tieto snahy budú márne. S Ruskom netreba bojovať, s Ruskom sa treba dohodnúť,“ prízvukovala gruzínska politička.

Prezradila, že má dosť veľké plány. Mieni sa zúčastniť na budúcich prezidentských voľbách v Gruzínsku. Podčiarkla, že ak uspeje, jedným z prvých jej rozhodnutí vo funkcii prezidentky Gruzínska bude normalizácia dobrých priateľských vzťahov s Moskvou. „S Ruskom treba spolupracovať. Potom to bude užitočné pre obe strany,“ dodala.

Poukázala na to, že mnohí súčasní gruzínski poslanci odmietajú normalizáciu vzťahov s Ruskom, nechcú sa stretávať s ruskými predstaviteľmi a dokonca sa snažia zabrániť aj iným, aby sa stretávali a rokovali s ruskými kolegami. Zdôraznila, že ju nevystrašia ani prekážky, ani vyhrážky. Mieni s vedením Ruska prediskutovať viaceré dôležité otázky, ktoré zaujímajú obyvateľstvo Gruzínska. Chce normalizovať vzťahy s Moskvou, čo je, podľa nej, v záujme celého gruzínskeho ľudu.

Eugen Rusnák

HSP, 2. 4. 2018