10.5.2020 11:10:28

Expertka: Prečo šéf českej diplomacie nespomenul, ako jeho krajinu darovali nacistom?

Na snímke Prof. Dr. Darina Grigorova
Na snímke Prof. Dr. Darina Grigorova
(foto: viaevrasia.com)


, ktorí stoja za skresľovaním dejín druhej svetovej vojny, sa spoliehajú na nevedomosť budúcich generácií, myslí si profesorka histórie a vyučujúca na Sofijskej univerzite Darina Grigorovová. V krajinách východnej Európy sa pre spomínanie týchto udalostí používa iná terminológia, v ktorej už ani nemusí figurovať Červená armáda, povedala historička v rozhovore pre Bulharské národné rádio. (HSP)Účasť Červenej armády je momentálne rozmazávaná, je obvyklé hovoriť o spojeneckých silách. No a nakoniec červenoarmejci zmiznú úplne, všetko k tomu smeruje. Pozornosť sa udeľuje nepodstatným bitkám. Ale nemyslím si, že takáto primitívna propaganda bude mať vážne výsledky, skôr odpudzuje,uviedla historička.

Západná Európa sa pokúša narušiť udalosti týchto rokov za pomoci východnej Európy. Historička tak okomentovala spoločné vyhlásenie Spojených štátov a ministerstiev zahraničia európskych krajín, ktoré boli súčasťou východného bloku.

Kým bol oslobodený Osvienčim? Červenou armádou. Nebol tam ani jeden spojenec. Našťastie si to pamätajú aj samotní Židia. Je však veľmi príznačné, že západní Európania na to sami chcú zabudnúť pomocou ministrov zahraničia štátov východnej Európy, ktorí sa zúčastnili tejto deklarácie,poznamenala.

V súvislosti s takýmto spoločným vyhlásením si treba pripomenúť, čo sa stalo s Československom pred vypuknutím druhej svetovej vojny, uviedla Grigorovová.

A hneď mám jednu otázku. Je to jeden z účastníkov, český minister zahraničia. Je to veľmi zaujímavé, pretože nezmienil Mníchov v roku 1938, kedy západná Európa podarovala Československo Nemecku, Poľsku a Maďarsku. Nacistickému Nemecku. Na to si vôbec nepamätajú. A teraz sa v Prahe postavila pamätná doska vlasovcom, uviedla historička.

Okrem toho poznamenala, že v západnej Európe s takými vyhláseniami na adresu Sovietskeho zväzu nevystupujú.

Všimnite si, nehovoria o tom ministri zahraničia západnej Európy. Vo Viedni by nikoho ani len nenapadlo niečo robiť s pamätníkom sovietskej armády. Spojené štáty využívajú východných Európanov. Nie je náhodou, že je Mike Pompeo, tento významný Európan, na čele (tohto spoločného vyhlásenia, pozn. red.). Pretože teraz sa používa východná Európa na to, aby sabotovala západnú Európu čisto v zahraničných cieľoch a aby sabotovala vzťahy medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou. V tom je zmysel takej aktivity zo strany Východoeurópanov,uviedla.

 

HSP/Sputnik