15.9.2014 12:02:36

Expert: Ukrajinská kríza sa skončí v momente, ako Rusko prestane Európe dodávať plyn

Ak prezident Ruska Vladimír Putin, ako odpoveď na ďalšie sankcie zastaví Európe dodávky ropy a plynu, tak ukrajinská kríza sa okamžite skončí a Európska únia sa odvráti od Spojených štátov, domnieva sa bývalý poradca amerického ministra financií, politický a ekonomický komentátor Paul Roberts.

"Situácia na Ukrajine je nástrojom Washingtonu, aby ten podkopal medzinárodné vzťahy. Sankcie sú ďalším provokačným krokom, vedúcim k vojne", - vyhlásil Roberts. Európski predstavitelia podľa neho nie náhodou zaviedli sankcie práve proti ruským ropným spoločnostiam, nedotknúc sa plynových. Je to preto, lebo sú na nich v plnej miere závislé, uvádza portál examiner.com.

Roberts upozornil, že ak sa Rusko rozhodne zastaviť dodávky plynu, "Európa padne", bez ruských uhľovodíkov "nedokáže prežiť zimu, jej priemysel sa zastaví a to bude koniec všetkému. No a to sa stane aj koncom všetkých trápení na Ukrajine".

Roberts si tiež všimol, že základným cieľom ekonomickej vojny USA s Ruskom na Ukrajine je ochrana dolára a pokus nedovoliť svetu zaviesť na obchod alternatívnej valuty (na predaj uhľovodíkových palív). Lenže sankcie nútia Rusko a Čínu urýchliť realizáciu spoločných plánov na zavedenie nového finančného systému, ktorý oslabí hegemóniu dolára vo všetkých sférach svetového obchodu.

Roberts zdôrazňuje, že otázka - prečo Rusko dovolilo aby sa ukrajinská kríza tak predĺžila, prečo Moskva nevyužila svojich vojakov na zásah do situácie na východe Ukrajiny a prečo tiež netlačí na Európanov pomocou energetickej páky - je politickým tajomstvom, odpoveď na ktorú pozná len prezident Putin. Roberts si myslí, že Európa nazerá na potenciálnu hrozbu zastavenia dodávok ruskej ropy a plynu, ako na úplne životaschopnú i ako na nevyhnutný krok ak sa európska politika stále ponesie v osídlach politiky USA. Američania totiž aj v tomto prípade uskutočňujú  svoju ekoniomickú politiku cudzími rukami.

 

Podľa vz.ru, 15. september 2014