03.7.2018 18:49:31

Expert o záležitosti Skripaľovcov: „Dá sa očakávať čokoľvek“

Britské médiá hovoria o dvoch podozrivých z atentátu na Sergeja a Júliu Skripaľovcov. Postavme si však otázku prečo sa táto informácia zrodila práve teraz? To rádiu Sputnik prezradil politológ Vladimír Šapovalov.

Po štyroch mesiacoch (ne)vyšetrovania atentátu na bývalého plukovníka ruskej GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Júliu polícia V. Británie „našla“ (skôr určila – pozn. srspol.) dvoch podozrivých, informujú noviny The Sun s odvolávkou sa na zdroj v Scotland Yarde.

Títo podozriví vraj opustili územie USA do 24 hodín po atentáte a teraz sa údajne nachádzajú v Rusku. Podľa zdroja, britská polícia toto hodnotí ako „veľký prielom“. A noviny ďalej uvádzajú, že cieľom Britov je postaviť ich pred súd, ale že to bude ťažké, lebo sa nachádzajú mimo územia V. Británie.

(Všimnime si, že opäť je to bez mien, bez dôkazov, je to úroveň informácie, ktorej spotrebiteľom nie je uvažujúci občan, ale len ovčan. Ten takúto správu zožerie aj s chlpmi.)

Scotland Yard však túto novinu nijako nekomentuje. Veď bodaj by aj, ešte sa bude kvôli nejakým novinám blamovať.

Politológ, zástupca riaditeľa Inštitútu dejín a politiky MPGU Vladimír Šapovalov zhodnotil úroveň Britmi šírenej „informácie“.

„V tomto prípade sa jedná, ako sa mi vidí, o naplánovaný „únik“ (informácie), ktorá má len udržať záujem verejnosti o túto tému, nakoľko Skripaľovci už dávno zmizli z informačného priestoru (navyše sa nevie, či sú vôbec živí – srspol.sk). Momentálne má byť táto správa protikladom tých pozitívnych správ, ktoré prichádzajú z Ruska, vrátane od britských médií, od britských fanúšikov, ktorí prišli (do Ruska) na majstrovstvá sveta vo futbale. Ja to spájam jednoznačne s tým.

Tieto pozitívne správy treba nejako vyvážiť. Preto sa zrazu objavili nejakí dvaja, predpokladajme, Rusi, ktorí odišli, predpokladajme, do Ruska, a predtým spáchali, predpokladajme, otrávenie, dvoch Rusov, čiže Skripaľovcov. Nové kolo informačnej kampane proti Rusku pod značkou „záležitosť Skripaľovcov“ bude venované majstrovstvám sveta, toto kolo predsa musí pripomenúť, aká „hrozná“ krajina je Rusko. Len toto je logický prospechársky zmysel, iný nevidím,“ povedal Vladimír Šapovalov.

Ďalej uvažuje, či za tým prídu politické kroky? „Uskutočnili sme analýzu najväčších britských médií za ostatných niekoľko mesiacov na predmet formovania obrazu Ruska – je tu veľmi zreteľne vidieť želanie britských médií vytvoriť práve jeho negatívny obraz. Takáto tendencia však existovala aj do „záležitostí Skripaľovcov“.

Preto sú „Skripaľovci“ len jednou z epizód protiruskej politiky, celkového elementu protiruského sprisahania popredných britských médií. Británia sa už príliš veľa napracovala, aby pokazila vzťahy s Ruskom, pričom tu nejde len o vyslanie diplomatov, ale aj o oficiálne vyhlásenia britských politikov. Teraz, myslím si, sa všetko obmedzí na mediálny útok, lenže, ako sme si už zvykli, od V. Británie sa dá stále očakávať čokoľvek,“ poznamenal Vladimír Šapovalov.   

V. Mikunda s využitím ria.ru z 3. 7. 2018