28.12.2020 15:34:20

Expert: Jedným „Cirkonom“ sa dá potopiť lietadlová loď s celou svojou skupinou

Skúška rakety Cirkon
Skúška rakety Cirkon
(foto: AM/pravda.ru)


Masové dozbrojenie krídlatými hypersonickými raketami lodí vojnového námorníctva RF zlikviduje dominanciu amerického loďstva vo svetových oceánoch. Tak analytik Konstantin Sivkov okomentoval úspešné námorné testy novej rakety „Cirkon“. (armadnymagazin.sk)Raketa po všetkých skúškach môže byť zaradená do výzbroje (ruského) vojnového námorníctva. Je to veľmi úspešný výsledok. Vojenské námorníctvo USA nemá nič podobné „Cirkonu“, dokonca ani v projekte, tvrdí Sivkov, ktorý je kapitánom 1. triedy (zodpovedá to hodnosti plukovník) a dopisovateľom Ruskej akadémie raketových a delostreleckých vied.

Najnepríjemnejšie pre Pentagon je to, že raketa nie je pre americké prostriedky protiraketovej obrany zraniteľná, tvrdí Sivkov. „Najdokonalejšie systémy PRO triedy „loď-vzduch“, skonštruované v Spojených štátoch na báze protilietadlovej riadenej strely Standard, dokážu prepadnúť „Cirkon“ s pravdepodobnosťou menšou ako je 1 percento.“

Dôležitý je aj rádius pôsobenia „Cirkona“, ktorý nie je menší, ako je rádius pôsobnosti najmodernejšieho palubného letectva USA, čiže ruské plavidlo môže zaútočiť a pri tom bude relatívne nezraniteľným od palubného letectva USA. „Masové zaradenie týchto rakiet do bojového arzenálu ruského loďstva radikálne zmení rozloženie síl na mori. Dnes je prevaha USA jednoznačná, no môže byť vynulovaná s pomocou „Cirkona“, dodáva kpt. 1. triedy Konstantin Sivkov.


Zraniteľnosť stealth technológie US lietadiel

Technológia „stealth“, ktorá je použitá v lietadlách B-2 Spirith, F-22 Raptor a F-35 Lighning II je veľmi zraniteľná, myslí si ďalší ruský vojenský expert Aleksej Leonkov.

V článku týždenníka „Zvezda“ vysvetlil, že pri správach o efektívnej ploche rozptylu sa nie vždy uvádza vzdialenosť, na ktorej sa to meria a preto môžu byť tieto údaje neobjektívne. Poznamenal, že existujú údaje, podľa ktorých ruský stíhač Su-35 s rádiolokátorom „Irbis“ dokáže zbadať stíhač piatej generácie USA F-22 Raptor vo vzdialenosti 266 km a preto je spôsobilý naň odpáliť rakety s doletom 180 km.


Vladimír Mikunda s pomocou ruskej tlače