11.7.2020 15:33:31

Európska únia považuje vyhlásenia Kyjeva o napadnutí Ruskom za marazmus

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Agora Vox)


V postmajdanovom období viacerí politici, analytici a ukrajinské médiá, rovnako aj  médiá v Európe a USA neustále strašia verejnosť „ruskou hrozbou“ a viac krát v minulosti predpovedali, že „ruský agresor“ bezpodmienečne napadne Kyjev. Čo však robí ten  „ruský agresor“? Ako vždy, všetko robí naopak, aby naštval „prorokov“ v USA, Európe a na samotnej Ukrajine: už vyše šesť rokov nie a nie napadnúť „Nezáležnú“. (zemavek.sk)Mnohým sa v EÚ a USA otvárajú oči a poukazujú na to, že strašenie „ruskou hrozbou“ je totálny nezmysel. Niektorí odborníci nezaujato vysvetľujú, prečo Rusko neplánuje a ani nemá záujem o to, aby zaútočilo na susednú krajinu. Mnohí poukazujú na to, že hysterické volania v Kyjeve svedčia o tom, že sa vedenie krajiny zjavne necíti dobre. Napríklad, francúzsky novinár Christelle Néant sa dokonca domnieva, že elita súčasnej Ukrajiny súrne potrebuje pomoc odborníkov – psychiatrov.

Podotýka, že vyhláseniam kyjevských politikov o tom, že Rusko plánuje alebo môže napadnúť Ukrajinu, verí čoraz menší počet politikov, odborníkov a obyčajných ľudí ako vo Francúzsku, tak aj v celej Európskej únii. Vo svojom článku, zverejnenom na portáli  Agora  Vox, sa zamyslel nad tým, prečo v Kyjeve stále strašia katastrofálnymi scenármi, chrlia zlovestné teórie, a pokúsil sa vysvetliť, aká je pravda.

Pripomenul výroky zástupcu ministra zahraničia Ukrajiny Vasilija Bodnara, ktorý pred  niekoľkými dňami vyhlásil, že Rusko v priebehu vojenských cvičení „Kaukaz 2020“ môže zaútočiť na Ukrajinu. Pár dní po ňom veliteľ ukrajinského vojenského námorníctva Alexej Neižpapa oznámil, že Kyjev je pripravený na veľkú vojnu s Ruskom, ktorá sa, podľa neho, má začať kvôli tomu, že sa Rusko pokúsi znovu spustiť do prevádzky Severo-Krymský kanál, aby obnovilo dodávky vody z Ukrajiny na Krym. Francúzsky novinár podčiarkol, že uvedené Kyjevom scenáre vývoja udalostí sú doslova bláznivé a príčiny sú vymyslené a poriadne prekrútené.

Prízvukuje, že vyhlásenia o ruskom úroku na Ukrajinu kvôli problémom s vodou na Kryme sú absolútne nezmyselné, pretože Moskva nevyvolala vojenský konflikt ani vtedy, keď tie problémy ozaj boli, a dupľom ho nevyprovokuje ani teraz, keď problémy s vodou na Kryme prakticky vyriešilo. Pripomenul, že, podľa kyjevských „stratégov“, záhadným spôsobom útok na Ukrajinu malo zapríčiniť aj nedávne hlasovanie v Rusku o zmenách a doplnkoch do ústavy, ktoré, mimochodom, podporila drvivá väčšina obyvateľstva Ruska. Christelle Néant zdôraznil, že sa ani táto predpoveď ukrajinských „Nostradamov“ nesplnila a určite sa nesplní. Podotkol, že Rusko nemienilo a nemieni napadnúť Ukrajinu.

„Myslím si, že psychiatri by si mali zvážiť otvorenie celého výskumného strediska na Ukrajine vzhľadom na to, na akú úroveň sa vyšplhala pomätenosť a choromyseľnosť, ktorá panuje v radoch ukrajinskej elity,“ podčiarkol Néant. Zdôraznil, že aj napriek tomu, že na Ukrajine, v niektorých európskych krajinách a v USA „odborníci“ stále strašia verejnosť ruskou hrozbou, Rusko nikdy nemalo v pláne zaútočiť na Ukrajinu.

Oponoval ukrajinským „tiež odborníkom“, ktorí tvrdia, že rakety „Neptún“ dokážu zasiahnuť Krym. Prízvukoval, že sa v Kyjeve neskutočne mýlia: zdôraznil, že Rusko má vynikajúci systém protivzdušnej obrany a zneškodní všetky ukrajinské rakety. V závere podotkol, že stále omieľanie o „ruskej hrozbe“ v Európe a USA je absolútne nezmyselné, pretože Moskva sa nemieni dostať do konfliktu ani s Ukrajinou, ani s iným štátom. Poradil „tiež odborníkom“, aby konečne začali myslieť realisticky a zbytočne nebalamutili verejnosť.Zdroj: Ukraine – Valse à trois temps de l’invasion russe qui devait avoir lieu, mais finalement non, Agora Vox, 8.7.2020

Eugen Rusnák (zemavek.sk)