19.5.2020 10:29:15

Európska únia obviňuje Rusko z šírenia dezinformácií o schopnosti Bruselu prekonať krízu v súvislosti s pandémiou koronavírusu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: SITA/AP-Evgeniy Maloletka)


Brusel od samotného začiatku pandémie koronavírusu obviňuje Rusko zo šírenia dezinformácií o schopnosti členských krajín EÚ prekonať infekčnú krízu a z toho, že  Brusel údajne málo pomáha mnohým krajinám a že Schengen môže byť zrušený. Najnovšie všetky obvinenia na adresu Ruska v rozhovore pre nemecký týždenník Bild am Sonntag zopakoval hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella – Peter Stano. (HSP)Znova tvrdil, že ruské médiá a médiá  „priateľské voči Kremľu“ šíria dezinformácie o tom, že Brusel málo pomáha členským krajinám v boji proti pandémii koronavírusu, a naznačujú, že Schengen sa už nepodarí obnoviť. Peter Stano podčiarkol, že tieto informácie môžu poškodiť zdravotníctvo v členských krajinách EÚ. Pre Bild am Sonntag zdôraznil, že cieľom tejto kampane je spochybnenie autority EÚ, ako aj jej schopnosti zvládnuť krízu. Neuviedol však konkrétne, ktoré mediá šíria kremeľské klamstvá“.

Peter Stano to isté tvrdil aj pred 2 mesiacmi, obviňoval Rusko z rovnakých hriechov. Citovali ho aj slovenské média: „Zaznamenali značný nárast počtu dezinformácií, ktoré sa rozširovali cez sociálne médiá aj mimo nich. Od 23. januára v podstate do dneška odhalili zhruba sto prípadov dezinformácií ohľadom koronavírusu, ktoré pochádzajú buď z Ruska, alebo sú nejakým spôsobom napojené na zdroje blízke Kremľu. To je mimochodom už tradičný zdroj dezinformácií v rámci EÚ,“ opísal situáciu Stano… „Je tu politická kampaň, ktorá sa snaží podkopať dôveru občanov vo verejné inštitúcie v rámci EÚ, spochybňuje Úniu ako projekt, keď tvrdí, že EÚ je pre Európanov katastrofa a že Únia nie je pripravená pomôcť svojim krajinám, že záchrancom musí byť Čína. Sú tu aj fámy, že Schengen už zanikol,“ skonštatoval Peter Stano.

„Podľa jeho slov ESVČ zistila, že ide o nafukovanie a prekrúcanie známych vecí do podoby, ktorá má za cieľ šíriť pochybnosti, či naozaj EÚ alebo jej členovia sú so súčasnými spoločenskými a politickými systémami schopné zvládať krízu. Experti EÚ potvrdili, že značná časť týchto kampaní je napojená na Rusko a kremeľské médiá,“ uvádzali aj pred 2 mesiacmi niektoré slovenské médiá, pričom tiež nepredložili ani jeden fakt či dôkaz.

V Rusku podobné vyhlásenia stále označovali za nezmysly a šírenie klamstiev. Najnovšie na výroky Petra Stana reagoval riaditeľ oddelenia pre sociálne a politické výskumy Inštitútu Európy Ruskej akadémie vied Vladimír Švejcer. V rozhovore pre domácu informačnú agentúru RIA-Novosti podčiarkol, že v Rusku sa čudujú, prečo v Európskej únii v období pandémie šíria také lži a napadajú Kremeľ. „Je to iba ich názor, ktorý nebude mať žiaden výsledok. Pretože domnievať sa, že sme vinní, je absolútny nezmysel. Dnes je veľmi komplikovaná epidemiologická situácia. A kým sa riešenie ešte nenašlo, podobné propagandistické útoky sú pre nich obvyklé. V podstate nemajú čo povedať, a preto sa snažia rozprávať podobné svinstva na našu adresu,“ vysvetlil ruský analytik Vladimír Švejcer.

„Na druhej strane, nie je to celkom jasné, prečo v období, keď treba spojiť všetky úsilia pre boj proti koronavírusu, niektorí sa zaoberajú podobnou činnosťou,“ podčiarkol a tiež poukázal, že oficiálny predstaviteľ EÚ Peter Stano neuviedol ani jeden fakt, konkrétny príklad „dezinformácie“, nespomenul žiaden konkrétny zdroj, názov média, meno nejakej osoby, ktoré šíria „kremeľské lži“ – iba bezdôvodne obviňoval Rusko.

Vladimír Švejcer však uviedol, že, podľa neho, podobný názor nemajú vo všetkých členských krajinách EÚ a niektorí európski politici potvrdzujú, že Brusel nespravodlivo útočí na Moskvu. „Myslím si, že určite nie všetky krajiny EÚ vystupujú s podobnými podozreniami na adresu Ruska. Domnievať sa, že celá EÚ nás z niečoho obviňuje, by nebolo správne,“ podčiarkol a pripomenul, že Rakúsko, Taliansko a niektoré krajiny Strednej Európy nerozdeľujú pozíciu, ktorú prezentujé Brusel voči Rusku.

Eugen Rusnák (HSP)