21.2.2018 07:54:17

Europoslankyňa: Privilegovaný status USA je pre východnú Európu kompenzáciou za slabosť

Estónska europoslankyňa Yana Toomová v éteri ruskej televízie Rossia 1 okomentovala výsledky terajšej bezpečnostnej konferencie v Mníchove. Europoslankyňa zdôraznila, že na zozname najväčších rizík pre bezpečnosť Európy Rusko chýba.

„V Mníchove šlo o niečo iné — a to iné veľmi správne a veľmi nelichotivo sformuloval nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel: ako prežije bylinožravec (Európa) v obkľúčení dravcov?” cituje slová Toomovej Sputnik Estónsko.

Europoslankyňa venovala pozornosť tomu, že Gabriel medzi „dravcami” spolu s Čínou a Ruskom taktiež ukázal i na USA. Kvôli tomu boli estónske média nútené cenzúrovať slová nemeckého ministra.

Podľa Toomovej táto samocenzúra svedčí o nepripravenosti politického establishmentu rady krajín EÚ kritizovať USA. Ale toto nie je možné vztiahnuť na celú Európsku úniu.

„Na tejto úrovni neexistuje žiadny jednotný Západ. Existuje stará Európa, pragmatická a dosť spokojná. Existuje východná Európa, pre ktorú privilegovaný status USA je nejakou kompenzáciou za ekonomickú slabosť,” — hovorí Toom.

Toom sa domnieva, že v EÚ dobre chápu nenádejnú budúcnosť vo svetle rastúcej konkurencie a následne — nutnosť sa dohovárať so základnými hráčmi na svetovej aréne.

HSP, 21. 2. 2018, Sputnik