26.9.2013 12:14:02

EÚ vstúpila do štádia rozpadu

 

Poradca predsedu tureckej vlády Jigit Bulut v článku novín Star vyhlásil, že Turecko sa musí prestať usilovať o členstvo v EÚ a postarať sa o rozšírenie svojho vplyvu na Blízkom východe.

 

V článku „Môže byť Turecko medzi lídrami?“ Bulut vyhlásil, že „Západ, alebo imperiálny poriadok“ pripravil v mene svojich cieľov pre Turkov cestnú mapu do osmanskej a republikánskej epochy. Ako príklad uviedol vzťahy Turecka s Nemeckom od pádu Osmanskej ríše do súčasnosti.

Turecko je podľa neho lídrom a centrom okolia, do ktorého spadá Blízky východ, stredná Ázia a Afrika. Vyhlásil, že vedenie Turecka bolo po roku 2006 sformované „prirodzenou“ cestou, keď sa skončila „umelá etapa rokov 1850 – 2006“.

„Dnes sa všetko riadi vôľou tureckého štátu a nie imperiálnych mocností. Myslím, že v rámci tohto „prirodzeného líderstva“ sa Turecko môže postaviť na čelo nových modelov, ktoré sa objavujú na Blízkom východe, v strednej Ázii a v Afrike a že Turecko sa musí urýchlene zbaviť scenárov Európskej únie.

Všetci máme do činenia s tými, ktorí 150 rokov zbytočne míňali náš čas na neexistujúce cestné mapy. Ak by aj existoval civilizačný projekt, tak vznikne na bohatstve našich koreňov a histórie, a nie z Európskej únie, ktorá vstúpila do etapy rozpadu“, - hovorí sa v článku.

Podľa regnum.ru, 25. september 2013