21.2.2018 13:10:28

EÚ odkazuje maďarskému mestu: Nemôžete byť hlavným mestom európskej kultúry, máte príliš veľa šťastných bielych ľudí, krížov, kostolov a málo imigrantov

Nemôžete byť hlavným mestom európskej kultúry, odkázala porota EÚ maďarskému Székesfehérváru (Stoličnému Belehradu).

Maďarské mesto Székesfehérvár sa prihlásilo do súťaže o titul “Európske mesto roku” a spolu s ďalšími siedmymi uchádzačmi sa dostalo až do semifinále. Mesto pre porotu pripravilo propagačné video, ktoré ukazuje najkrajšie časti mesta, šťastné páry a hrajúce sa deti. Video na YouTube má viac než 3000 zhliadnutí.

Porota EÚ poskytnuté video okomentovala slovami: “Toto je propagačný film pre bielu kresťanskú Európu, každý je biely, šťastný a tancuje na ulici.”

Porota odmietla kandidatúru Székesfehérváru s nasledujúcim odôvodnením: “Je tam príliš veľa šťastných bielych ľudí a krížov a málo migrantov.” Vo videu síce nejakí migranti figurujú, ale pre vkus EÚ komisie ich zjavne nie je ich dosť.

Starosta mesta Dr. András Cser-Palkovics v reakcii na rozhodnutie komisie usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej uviedol, že rozhodnutie komisie bolo založené výhradne na denných politických otázkach. Žiadne odborné vypočutie sa nekonalo a obvinenia smerovali na Székesfehérvár a jeho delegáciu. Starosta na tlačovej konferencii spomenul i kritiku filmovej komisie vyčítajúcu Székesfehérváru: “Film opomína chudobných a migrantov, ale zároveň je tam príliš krížov, kostolov a čo je ešte horšie, to je postoj mesta, pretože je to považované za hodnotu.”

Komisia sa nakoniec rozhodla poslať do finále tri iné maďarské mestá: Györ, Debrecen a Veszprém. O neuveriteľnom výroku EÚ filmovej komisie informoval web 888.hu.

Katarína Hanzlíková 

Dve videá sú súčasťou originálneho článku:

https://www.hlavnespravy.sk/eu-odkazuje-madarskemu-mestu-nemozete-byt-hlavnym-mestom-europskej-kultury-mate-prilis-vela-stastnych-bielych-ludi-krizov-kostolov-malo-imigrantov/1319970

HSP, 21. 2. 2018