03.8.2020 10:18:19

EÚ obvinila z hackerstva Rusov a Číňanov a uvalila na nich sankcie

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: globallookpress.com © Oliver Berg)


Rada EÚ sankcionovala niekoľko jednotlivcov a spoločnosti z Ruska, Číny a Severnej Kórey, ktorí sa podľa nej podieľali na viacerých závažných hackerských útokoch. Je to po prvýkrát, čo EÚ uvalila takéto sankcie. (zemavek.sk)Podľa Rady EÚ boli vo štvrtok uložené pokuty šiestim osobám. Okrem toho zaviedla sankcie proti dvom spoločnostiam z Číny a Severnej Kórey a proti ruskej vojenskej spravodajskej jednotke GRU. Podľa vedúceho zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella režim sankcií stanovuje, že EÚ môže teraz zmraziť ich aktíva. Okrem toho majú osoby zákaz vstupu do EÚ.

Postihnutí boli štyria ruskí agenti, ktorých EÚ obvinila zo snahy o kybernetický útok proti Organizácii za zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Ďalej sú uvedené Hlavné centrum špeciálnych technológií ruskej vojenskej tajnej služby GRU a dvaja údajní členovia čínskej hackerskej skupiny APT10. Zamestnancom GRU sa pripisuje zapojenie do tzv. hackerskej skupiny Sandworm, o ktorej sa okrem iného hovorí, že špehovala NATO. Číňania mali zase zaútočiť na poskytovateľov IT služieb na celom svete v kampani s názvom „Cloud Hopper“.

EÚ naďalej trvá na účasti Ruska na kybernetických útokoch, hoci tieto obvinenia stále neboli dokázané. Skutočnosť, že ruské spoločnosti boli útokmi postihnuté rovnako tvrdo ako západné, sa nezdá byť platným argumentom pre orgány EÚ.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v podrobnom vyhlásení ostro kritizovalo jednostranné represívne opatrenia EÚ. Obvinenia sú podľa neho neopodstatnené a mätúce. EÚ odmietla otvoriť dialóg o vytvorení mechanizmov kybernetickej bezpečnosti OSN a zvolila cestu obmedzení a tlaku. To vedie k väčšiemu chaosu a politickej konfrontácii. Rusko si vyhradzuje právo na to reagovať. Nepriateľské správanie EÚ nezostane bez reakcie. Ako viete, všetko sa odzrkadľuje v diplomacii,“ uviedol informačno-tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.Zdroj: EU geht erstmals mit Cybersanktionen gegen mutmaßliche Hacker aus Russland und China vor , rt.com, 31.7.2020


 

Igor Jurečka (zemavek.sk)