12.1.2019 19:41:36

Estónsko prezradilo, akými trikmi Európania za sankčných podmienok veselo obchodujú s Ruskom

Riaditeľ estónskej dopravnej spoločnosti Parme Trans, Jurij Šechovcov, prehovoril o tom, aké triky využívajú zahraniční podnikatelia na predaj svojich výrobkov do Ruska, aby obišli sankcie. Informoval o tom portál Sputnik Estónsko.

Podnikateľ vysvetlil, že všetky dopravné spoločnosti, vrátane tých z Estónska, pôsobia na svojich špecifických trasách a fungujú na základe svojich schém a zmlúv, ktoré sú založené na interakcii so zákazníkmi.

V súčasnej situácii, keď európske podniky pôsobia za podmienok protiruských sankcií a rôznych protiopatrení proti Rusku, sa používajú aj schémy pašovania.

Podľa Šechovcova sú holandské kvety dodávané do Ruska ako marocké, keďže dovoz kvetov z Holandska do Ruska je zakázaný. Tiež poľské zemiaky úspešne prekročili hranice Ruskej federácie pod bieloruskou značkou.

“Pozrite sa, čo sa deje na hraniciach Bieloruska a Ruskom. Asi 99 % tovaru je pašovaného,” uviedol Šechovcov a dodal, že podľa dokumentov rastú v Bielorusku dokonca banány a pomaranče. Okrem toho daná republika produkuje viac zemiakov, než by v zásade mohla.

“Bielorusi na tom zarábajú. Vozia poľská jablká, poľské bravčové mäso či poľské zemiaky pod značkou vlastných výrobkov,” domnieva sa riaditeľ Parme Trans.

Moskva v lete roku 2014 uvalila embargo na dovoz určitých druhov poľnohospodárskych produktov, surovín a potravín z krajín, ktoré prijali protiruské sankcie. Zákaz zahŕňal mäso, klobásy, ryby a morské plody, zeleninu, ovocie a mliečne výrobky.

V tej dobe ruský minister poľnohospodárstva Alexander Tkačov opakovane uviedol, že výrobky, ktoré spadajú pod ruské obalové embargo, sa stále dostávajú do krajiny cez územie Bieloruska.

HSP, 12. 1. 2019, Sputnik