26.10.2013 22:59:56

Erdogan: ruský systém je najlepší kvalitou i dosahom

Turecko sa zriekne spoločného protilietadlového systému ďalekého dosahu s čínskou firmou iba v prípade ak sa firma rozhodne vzdať tendra, vyhlásil premiér R. Erdogan, ktorý tiež zdôraznil, že krajina čínsky systém PVO kúpi v momente, ako bude čínsky výrobca pripravený na jeho spoločnú výrobu.

 

"Po čínskom systéme spoločná výroba s Francúzskom a Talianskom si navyše vyžaduje 1 mld. USD, so Spojenými štátmi 1,2 mld. USD a Rusko žiada doplnkovo 4 mld. USD, pričom z pohľadu kvality a dosahu je ruský systém najlepší", - vyhlásil Erdogan.

V rámci reakcie na nespokojnosť USA a NATO turecký premiér zdôraznil, že deväť členských krajín má vo výzbroji rakety ruského pôvodu.

x x x

Pripomeňme, že 26. septembra 2013 spoločnosť China Precision Machinery Export-Import Corp. (CPMIEC) komplexom HQ-9 zvýťazila v konkurze Turecka na dodávku systému PVO/PRO ďalekého dosahu. Čínsky producent porazil americké konzorcium Raytheon и Lockheed Martin so systémom Patriot, ruský Rosoboronexport s komplexom S-300 a aj taliansko-francúzsky Eurosam a jeho SAMP/T Aster 30.Podľa regnum.ru, 25. október 2013