19.2.2020 13:13:36

Erdogan informoval, že Turecko je pripravené začať operáciu v Idlibe

Prezident Tureckej republiky
Prezident Tureckej republiky
(foto: zdroj: ahvalnews.com)


Turecko nie je spokojné s rokovaniami s Ruskou federáciou ohľadom sýrskeho Idlibu. Krajina je pripravená začať vojenskú operáciu v regióne. Vyhlásil to turecký prezident Tayyip Erdogan. (HSP)

 Prvá etapa rokovaní sa konala minulý týždeň v Ankare na pozadí eskalácie napätia v severozápadnej Sýrii. Druhá fáza rokovaní prebehla v pondelok a utorok v Moskve.

„Ak krajiny, s ktorými rokujeme, nerobia to, čo je v Idlibe potrebné, urobíme to sami. Doteraz sme nedosiahli výsledok rokovaní, ktorý by nás uspokojil. Sme plne pripravení na vlastnú operáciu v Idlibe. Je to len otázkou času, môžeme ju začať kedykoľvek, je to pre nás životne dôležitá operácia.

Dodal, že prerokoval možné akcie Turecka v Idlibe počas telefónnych rozhovorov s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Nenecháme Idlib režimu, ten ešte nechápe našu odhodlanosť. Sme odhodlaní urobiť z Idlibu bezpečné miesto pre civilné obyvateľstvo i pre Turecko bez ohľadu na to, aké sú náklady,povedal Erdogan.

Erdogan skôr povedal, že vyzval svojho ruského náprotivka Vladimíra Putina, aby vyvinul tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada na zastavenie ofenzívy sýrskej armády v provincii Idlib a jej stiahnutie do konca februára od tureckých pozorovateľských stanovíšť. Inak Erdogan hrozil vojenskou reakciou.

V súlade s dohodnutím dosiahnutým v máji 2017 počas rokovaní zástupcov Ruska, Iránu a Turecka v Astane (teraz NurSultan) boli v Sýrii vytvorené štyri deeskalačné zóny.

Územie troch z nich sa v roku 2018 dostalo pod kontrolu Damasku. Štvrtá zóna, ktorá sa nachádza v provincii Idlib a častiach susedných provincií Latakia, Hamá a Aleppo, stále nepodlieha vláde republiky. Väčšiny územia sa zmocnili teroristi zo skupiny Džabhat anNusrat.

V septembri 2018 sa Rusko a Turecko v Soči dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, kde je viac ako desiatka rôznych jednotiek.

26. januára sýrska armáda začala ofenzívu na západe Aleppa v súvislosti s každodenným teroristickým bombardovaním obytných oblastí mesta, v dôsledku čoho zahynuli desiatky obyvateľov.

Na pozadí eskalácie Ankara a jej partneri obviňujú Damask z útokov na humanitárne ciele a tureckých vojakov. Sýrska vláda opakovane uvádzala, že príčinou nestability v regióne sú aktivity teroristov.

 

 

HSP