04.12.2020 22:00:28

Erdogan dúfa, že Francúzsko sa „čo najskôr zbaví“ Macrona. Označil ho za príťaž

Na snímke prezident Turecka
Na snímke prezident Turecka
(foto: TASR/AP/UNTV)


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil v piatok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za „príťaž“, pričom podľa vlastných slov dúfa, že Francúzsko sa „ho zbaví“ čo najskôr. Erdogan to povedal v čase, keď sa stupňujú slovné výmeny medzi oboma lídrami, píše agentúra AFP. (HSP)„Macron pre Francúzsko predstavuje príťaž. Pokiaľ ide o Macrona, Francúzsko prechádza veľmi, veľmi nebezpečným obdobím. Dúfam, že sa Francúzsko problému Macron zbaví čo najskôr,“ povedal Erdogan prítomným novinárom po piatkových modlitbách v Istanbule.

Turecko vedie s Francúzskom spory v mnohých otázkach vrátane Sýrie, východného Stredomoria, regiónu Náhorný Karabach či Macronovej ostrej rétoriky v súvislosti s radikálnym islamom. Takmer celá táto výmena je iba slovná. Napríklad pokus francúzskej vojnovej lode kontrolovať turecké lode bol ukončený po tom, čo tieto na francúzsku loď namierili svoje zbrane.

Erdogan viackrát ostro kritizoval Macrona, spochybnil jeho duševné zdravie a vyzval Turkov, aby bojkotovali francúzske výrobky. Francúzsko v reakcii na Erdoganove výroky povolalo svojho veľvyslanca v Ankare na konzultácie do vlasti.


TASR/HSP