24.9.2018 10:13:26

Egyptský expert okomentoval akcie Izraela týkajúce sa incidentu s Il-20

Izrael sa riadi len záujmami svojej vojenskej prevahy v regióne, čo bolo dôvodom zostrelenia ruského Il-20. Sputniku to oznámil egyptský vojenský expert a generál Adil Sulejman. Podľa jeho názoru k tragédii došlo tiež kvôli nedostatočnej koordinácii izraelskej armády s ruskou stranou.
 
Ruské lietadlo Il-20, ktoré sa nachádzalo asi 35 km od pobrežia Stredozemného mora, bolo zostrelené 17. septembra počas návratu na leteckú základňu Hmímím. V rovnakej dobe tiež zaútočili štyri izraelské stíhačky F-16 na sýrske objekty v Latakii. Podľa ruského ministerstva obrany však Izrael informoval ruskú stranu o tomto útoku iba minútu pred jeho začatím. Ministerstvo obrany RF vyhlásilo, že izraelskí piloti použili ruské lietadlo ako kryt, čím ho vydali napospas sýrskej protivzdušnej obrane. Il-20 bol zostrelený strelou zo systému S-200. Pri nešťastí zahynulo celkom 15 ruských vojenských príslušníkov.

Podľa egyptského experta k tragédii došlo v dôsledku nedostatočnej koordinácie, a to tak na operačnej, ako aj na taktickej úrovni. “Nebolo to brané vážne, najmä z izraelskej strany,” povedal Sulejman.

“Izrael sa nestará o nič iné, ako o svoje záujmy, najmä ak ide o vojenské operácie. Nie je ochotný niesť vojenské straty a tiež vyzerať slabo… Izrael nezaujíma, kto je tou druhou stranou – či už je to sýrska strana, ktorá je vyzbrojená ruskými modernými zbraňami, alebo nejaká iná,” tvrdí egyptský expert.
“Izrael sa domnieva, že môže vyriešiť akýkoľvek problém ospravedlnením alebo tým, že na druhej strane vyšle svoje vysoko postavených vojenských činiteľov, aby vysvetlili situáciu. Na takéto správanie je Izrael zvyknutý a domnieva sa, že týmto spôsobom môže takéto prípady vyriešiť,“ myslí si egyptský expert.
Podľa odborníka poukazuje havária Il-20 tiež na to, že koordinácia nebola na správnej profesionálnej úrovni a k incidentu nemuselo vôbec dôjsť, ak by bola zachovaná vysoká úroveň koordinácie a komunikácie. “V tejto otázke musíme zapojiť sýrsku stranu, aby ruské lietadlá neboli vystavená paľbe sýrskej protivzdušnej obrany,” dodal.

“To však nezbavuje izraelskú stranu zodpovednosti … Je ale potrebná koordinácia, najmä ak vezmeme do úvahy, že sýrsky problém je veľmi zložitý a na scéne je rad medzinárodných hráčov vrátane Ruska, Turecka, Izraela, Iránu a ďalších krajín,” uzavrel celú situáciu vojenský expert.

HSP, 24. 9. 2018, Sputnik