03.2.2023 17:01:51

Eduard Chmelár: Stalingrad - mesto, ktoré zastavilo Hitlera

Historik, politológ, mierový aktivista
Historik, politológ, mierový aktivista
(foto: Facebook)


Pred 80 rokmi, 2. februára 1943, sa skončila najstrašnejšia bitka v dejinách ľudstva, ktorá si vyžiadala takmer tri milióny obetí a ktorá predstavovala najzásadnejší obrat v druhej svetovej vojne.Sovietsky zväz prišiel v stalingradskom pekle o 1,2 milióna vojakov, nacistické Nemecko o 1,5 milióna, Rumunsko o 150 tisíc a Maďarsko o takmer 100 tisíc. Spočiatku to nevyzeralo na najkrvavejšiu bitku, Nemci v lete 1942 obsadili sedem obvodov z ôsmich. Lenže potom, 28. júla 1942, podpísal Stalin slávny rozkaz „Už ani krok späť!“, ktorý zakazoval vojakom ustupovať a prikazoval zastaviť Nemcov za každú cenu. Výsledok sa dostavil za cenu strašných obetí. Červená armáda prakticky zničila najsilnejšie vojsko Tretej ríše, 6. poľnú armádu, ktorá s ľahkosťou obsadzovala Varšavu, Paríž i Kyjev a o ktorej sa Adolf Hitler vyjadril, že môže dobyť aj nebesá. V silných mrazoch bola porážka taká katastrofálna, že zranení prosili svojich bojových druhov, aby ich zastrelili a ostatní sa rozutekali do stepí, kde ich v tých podmienkach čakala istá smrť.

Hoci západná propaganda sa dnes tvári, že bez dodávok zbraní Spojených štátov by Rusi nikdy nevyhrali vojnu, faktom je, že keď nacisti napadli Stalingrad a odrezali všetky pozemné a vodné spojenia, Sovietsky zväz sa nachádzal vo veľmi ťažkej situácii, pomoc západných spojencov neprichádzala a krajina sa musela ubrániť sama a vlastnými prostriedkami. Aj keď nacisti priznali porážku až o 24 hodín, nemohli ju utajiť a Hitler vyhlásil trojdňový štátny smútok. Obrat vo vojne mal aj medzinárodnopolitické dôsledky – Mussoliniho o niekoľko mesiacov zvrhli, v Rumunsku sa uskutočnil prevrat, ktorý previedol krajinu na stranu antifašistickej koalície a na Slovensku zoslabol vplyv premiéra Tuku a zvýšili sa protinemecké nálady v slovenskej armáde, ktoré neskôr uľahčili povstanie.

V bitke bolo zničených 90 percent mesta. Dnes sa v jeho centre, na vrchole vyvýšeniny, rozpína 85 metrov vysoká socha bohyne víťazstva Niké. Táto jedna z najvyšších sôch na svete nazvaná „Matka Vlasť volá“ symbolizuje nekonečné utrpenie a hrdinstvo obyvateľov Stalingradu, ktorý sa dnes volá Volgograd. Po kapitulácii maršala Paulusa sa v okolí vyvýšeniny hromadili niekoľkometrové kopy desaťtisícov mŕtvych ľudských tiel. Na vrchol sochy vedie 200 schodov, ktoré symbolizujú 200 dní trvania záverečnej etapy Stalingradskej bitky. V podstavci pamätníka je slávnostná miestnosť s večným ohňom. Venované všetkým, ktorí pred 80 rokmi priniesli túto strašnú obeť pre blaho celého ľudstva.


(prevzaté z Facebooku Eduarda Chmelára, 2.2.2023)