11.1.2017 20:32:30

Dzurinda, Schwarzenberg a ďalší píšu Trumpovi: Nepomáhajte Putinovi rozvrátiť demokraciu!

Predstava, že budúci americký prezident Donald Trump uzavrie veľkú dohodu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, znepokojuje tradičných spojencov Spojených štátov. Ak bude Rusko pokračovať v agresii, stredná Európa má najviac čo stratiť, varujú štátnici.

Sedemnásti súčasní a bývalí politici, medzi nimi i slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda či bývalý český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg v otvorenom liste Trumpa vyzývajú, aby si dobre premyslel, kým spraví nesprávne rozhodnutie, aby tým nepomohol Putinovi pri rozvrate demokratického poriadku.

„Putin nechce, aby bola Amerika veľkou, my áno! Ako vaši spojenci viazaní zmluvami vyzývame Američanov v novej vláde a v Kongrese, aby stáli pevne pri ochrane našich spoločných cieľov a záujmov: mieru, sily atlantickej spolupráce a slobody,“ píšu politici.

Ďalej píšu, že Trumpovo zvolenie vraj privítali a že sa tešia na spoluprácu s novou vládou, aby posilnili transatlantickú alianciu. Ak sa však Trump rozhodne ísť iným smerom a spojí sily s Putinom, pre Európu aj Spojené štáty to bude mať vážne následky, varujú.

Politici potom navrhujú, aby Trumpova vláda nezmiernila sankcie voči Rusku a nesúhlasila s ruskou anexiou Krymu, pretože týmto by demoralizovala proamerické sily na Ukrajine a ekonomicky by destabilizovala celý región a pomohla extrémistickým, protizápadným silám.

„Poriadok založený na pravidlách, od ktorého závisí bezpečnosť Západu, by sa oslabil. Spojenectvá, ktoré sú skutočným zdrojom americkej veľkosti, by sa poškodili. Krajiny, ktoré za podporu transatlantickej bezpečnosti zaplatili krvou, majetkom a politickým kapitálom, by sa pýtali, či je ešte Amerika spoľahlivým priateľom.“

Ďalej autori tohto listu konštatujú, že Putin nemôže byť spojencom Západu a že ruské kroky robia z Európy nebezpečnejšie miesto pre všetkých, pretože Rusko by pokračovalo v podkopávaní európskych demokracií cez nepriateľské aktivity ako kyberútoky a dezinformačné kampane zamerané na podkopanie dôvery obyvateľov v európske inštitúcie a politikov.

Podobný list už stredoeurópski lídri napísali Barackovi Obamovi krátko po začiatku jeho úradovania v roku 2009. Vtedy Obamu varovali pred reštartom vzťahov s Ruskom, pretože by krajiny mohli stratiť dôveru v Spojené štáty a transatlantické spojenectvo by sa mohlo oslabiť.

hlavnespravy.sk, 11. 1. 2017