13.2.2018 07:09:40

Dvojaký meter Západu: Na Rusko uvalili sankcie kvôli Ukrajine, ale o agresii Turecka a Izraela voči Sýrii mlčia

Západné krajiny často moralizujú a pasujú sa do úlohy akýchsi ochrancov demokracie a medzinárodného práva vo svete. V skutočnosti sú lídri týchto krajín pokrytci a používajú dvojaký meter. Dobrým príkladom je uvalenie sankcií na Rusko za údajnú agresiu na Ukrajine. Keď však Turecko vpadlo bez povolenia do susednej Sýrie a bojuje tam proti Kurdom a Izrael útočí na sýrske ciele, Západ je odrazu ticho a neuvaľuje na tieto krajiny žiadne sankcie.

Všetci si pamätáme, aká hystéria nastala po tom, čo v Kyjeve prebehol nelegitímny prevrat a východní Ukrajinci sa bránili proti pučistickej vláde. Rusko bolo zo strany médií a západných krajín obviňované z toho , že “anektovalo” Krym a údajne vojensky pomáhalo separatistom na Donbase. Západ vtedy uvalil na Rusko sankcie a argumentoval porušením medzinárodného práva.

V súčasnosti, keď člen NATO, Turecko, pácha agresiu a teda porušuje medzinárodné právo v Sýrii, Západ mlčí. Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) spustili ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie v sobotu 20. januára. Ankara nazvala túto operáciu “Olivová ratolesť.”

Na Sýriu zaútočil aj Izrael. Od začatia vojny Izrael zaútočil na sýrskom území viac ako 100 útokmi bojovými stíhačkami a raketami a zničil viaceré ciele. Najnovšie zasiahli 12 iránskych a sýrskych cieľov v Sýrii, vrátanie batérií protivzdušnej obrany. Pár hodín predtým bola zostrelená izraelská stíhačka F-16, ktorá sa zúčastňovala operácie proti iránskym cieľom v Sýrii.

Turecko ako člen kontroverznej vojenskej organizácie NATO a Izrael, verný spojenec Západu, sú však od kritiky a od sankcií uchránení. Na tento dvojaký meter poukázal aj poslanec NR SR Ľuboš Blaha:

“Nikdy ma neprestane udivovať, s akou ľahkosťou si dokážu Spojené štáty americké šliapať po jazyku. Keď Rusko cíti obavu o svoju bezpečnosť na hranici s Ukrajinou, tak je jeho podpora pre Donbas “agresiou”, ktorú treba trestať sankciami, z Rusov robiť diablov a šíriť tú najprimitívnejšiu rusofóbiu. Ale ak Izrael zaútočí na ciele v suverénnej Sýrii a poruší tým už po stýkrát medzinárodné právo, tak tomu západné mocnosti veselo tlieskajú a podľa USA to nie je agresia, ale sväté právo Izraela brániť svoju bezpečnosť. S prepáčením, ale ak ešte niekto dokáže brať americkú propagandu vážne, musí byť ale úplne vymetený. Agresia je agresia. Zaslúži si jedinú odpoveď a tou je: Netanjahu, daj preč od Sýrie svoje krvavé paprče!”

Podobný názor má aj politológ a najnovšie pedagóg na Policajnej Akadémii, Eduard Chmelár, ktorý taktiež odsúdil izraelskú agresiu:

“Izrael podnikol masívny nálet na Sýriu. Zámienka na tento útok bola smiešna. Tel Aviv vraj iba reagoval na vojenskú agresiu proti židovskému štátu. A čo sa vlastne stalo? Nad územím Izraela sa objavil – iránsky dron. Nikoho nezabil, Izraelčania ho zostrelili, no v reakcii na to zaútočili v plnej sile na 12 sýrskych a iránskych cieľov,” tvrdí Chmelár.

Západ sa teda ukázal v plnej nahote. Nejde mu o demokraciu, mier ani o dodržiavanie medzinárodného práva. Ide len o geopolitické záujmy. Tento dvojaký meter ale nie je ničím neobvyklým. Spojené štáty už mnohokrát porušili medzinárodné právo napríklad pri invázii do Iraku, bombardovaní Líbye , či bývalej Juhoslávie. Je preto naozaj pokrytecké, keď Západ uvaľuje sankcie na Rusko za údajné porušovanie medzinárodného práva, keď ho porušuje aj samotný Západ a jeho spojenci.

Samuel Gdovin

HSP, 13. 2. 2018