09.12.2014 23:26:07

„Dvadsaťosem panfilovcov“

 

Tak sa nazýva prvý film v histórii Ruska, ktorý bude nakrútený v petrohradskom štúdiu Lybian Palette z prostriedkov všeľudovej zbierky a má predurčenie stať sa „národným filmom proti falzifikácii histórie“.

 

Náklady sú kalkulované vo výške 60 miliónov rubľov a k decembru už bolo k dispozícii 28 miliónov. Práve v tom čase sa k projektu pripojilo aj ruské ministerstvo kultúry, Nezávislé vojenské noviny...

Zaujímavosťou však je, že herci idú do filmovačiek bez honorárov. Alexej Volodin z topwar.ru hovorí, že ide vskutku o unikátnu prax.

x x x

Na jeseň 1941 delili nemecké útvary, ktoré sa prebili k Volokolamsku, od Moskvy púhe dve hodiny jazdy autom. Ibaže na ich trase stála 316. Strelecká divízia generála I. V. Panfilova. Tento vojvodca mal takú obrovskú autoritu, že sami vojaci sa pomenovali panfilovcami a divíziu panfilovskou.

V bojoch sa 316. stala natoľko úspešnou, že 17. novembra jej bol pridelený názov gardová a premenovaná na 8. gardovú. Žiaľ, generál Panfilov padol hneď na druhý deň, no divízii zostalo právo nosiť jeho meno i naďalej.

Rovnakú česť si v boji zaslúžila už len jedna taká divízia Červenej armády – 25. Gardová, nosiaca meno Čapajeva.

x x x

O legendárny boj tejto divízie sa zaslúžila dňa 16. novembra 1941 4. rota 2. práporu 1075. pluku.

28 panfilovcov, ktorí sa opevnili pri Dubosekove, sa postavilo nemeckému tankovému práporu a zastavili ho. „Slová politruka Kločkova – „Rusko je veľké, no ustupovať niet kam. Za nami je Moskva!“ sa dajú vidieť v každom vojenskom múzeu.

x x x

Hlavným cieľom tohto filmu je ukázať dnešnému divákovi jednu z typických epizód bitky o Moskvu, no ukázať ju bez lesku a miliardových rozpočtov a hlavne bez prekrucovania histórie. Ukázať ju tak, aby 28 panfilovcov aj dnes odrazilo útok tých, ktorí chcú očierniť pamiatku sovietskeho vojaka.

Podľa topwar.ru, 8. december 2014