30.11.2014 11:47:18

Dôstojník čiernomorského námorníctva: V otázke výzbroje Mistraly sú úplná troska

Potrebuje Rusko nosiče helikoptér typu Mistral? Ani v námorníctve na to niet jednotnej odpovede. Jeden z dôstojníkov čiernomorského námorníctva a expert na výzbroj vyhlásil, že tento nákup bol skôr politickým rozhodnutím. "Námorníkov sa pýtali, no názory "za" a "proti" sa rozdelili. Za to vďaka tomuto projektu sme sa zoznámili s novými technológiami a to je plus. Nedá sa povedať, že odteraz sa budú u nás takto stavať všetky lode (korma na Mistral sa stava v Rusku), no poznať, ako to robia druhovia a kolegovia, je potrebné", povedal.

Podľa jeho slov Mistral sa vymyká ruským tradíciám lodiarstva. "Napríklad, krížnik Moskva teraz osamotene ide na diaľkovú plavbu z Juhočínskeho mora do Stredozemného mora. Rozlúčil sa s plavidlami Tichooceánskeho námorníctva a na samostatnej plavbe je schopný ubrániť sa zo všetkých strán. No Mistral tsa ak ďaleko pustiť nedá".

"Načo je nám Mistral v Čiernomorskom námorníctve? Keďže teraz udržiavame stálu prítomnosť v Stredozemnom mori, toto plavidlo je ideálne na rozmiestnenie na ňom pochodového štábu zoskupenia flotíl... on môže byť nielen veliteľským, ale aj zásobovacím a riadiacim plavidlom. No z pohľadu výzbroje Mistral je úplná troska. U nás sú všetky lode, vrátane lietadlových schopné samé sa obrániť, tak boli projektované i konštruované... Z tohto pohľadu Mistraly to je taká hračka, ktorú treba neustále ochraňovať.

On je praktický bezbranný, neubráni sa ani jednému ohrozeniu. Dozbrojiť ho tiež nemôžeme, on potrebuje neustály export.

Tretí moment, nasadiť sa dá len v južných šírkach. Čiže len pre Sevastopoľ a Vladivostok. Samotná konštrukcia a materiály síce umožňujú nasadiť aj do surových podmienok, ale iba na veľmi krátko...", vysvetlil expert.

Napriek týmto kritickým poznámkam, dôstojník sa k téme stavia pomerne kladne. "Ak túto loď dostane Čiernomorské námorníctvo, tak to bude v poriadku. Začneme mať normálnu ubytovaciu základňu, ktorá bude spôsobilá dlhší čas sa nachádzať mimo domu a zabezpečovať velenie ľubovolnému zoskupeniu v stredozemnej, ale aj v tichooceánskej zóne. Helikoptéry na ňu máme. Navyše, Mistraly nikomu okrem Ruska predať nedokážu, nakoľko na nich je zosilnená paluba na naše vrtulníky. Keď ho teda stavali, tak menili aj konštrukciu, práve kvôli naším helikoptéram. Čiže všetko  ostatné už je prispôsobené na naše štandardy, počínajúc systémom výzbroje a končiac zásuvkami v kajutách. Aj preto to žiadne NATO a ani nikto iný nekúpi. A reči o tom sú len mlátením prázdnej slamy". 

 

Podľa regnum.ru, 26. november 2014